Postoji više pristupa definisanju strukture organizacije, upravo zbog čnjenice da nema opšte organizacione strukture, prihvatljive za sve organizacije, al ii zbog različitosti svrha postojanja, odnosno misija, koju one imaju u društvenom i ekonomskom sistemu. Svrha postojanja i ciljevi organizacije određuju njenu strukturu, uvažavajući i sve između delova celine. Sa stanovišta teorije sistema, struktura sistema (ili unutrašnje sređenosti sistema) je "opšte kvalitetno odrađen i relativno stabilan poredak unutrašnjih odnosa između elemenata sistema.
Za definisanje strukture organizacije značaj imaju funkcije organizacije, na osnovu kojih se i struktuira organizacija na elemente, koji su međusobo povezani u jedinstvenu celinu. Struktura organizacije se može definisati i kao skup međusobnih veza i odnosa, između podsistema i elemenata u ogranizaciji.
Polazište za definisanje strukture sportske organizcije moraju biti:
- Svrha postojanja organizacije i njeni ciljevi
- Podela rada (po različitosti prouzrokovanih ciljevima)
- Sredstva i organizacioni delovi za obavljanje odgovarajućih predviđenih poslova
- Relcije između elemenata i delova celine
- Organi upravljanja
- Nadležnosti
- Delegiranje autoriteta, ovlašćenja i odgovornosti,
- Pravila i zakonitosti procesa koji se preduzimaju u ostvarivanju ciljeva
- Nagradjivanje
Sa stanovišta sporta najprikladnije su strukture koje su uveli Fayol-funkcionalna struktura i Weber-sektorsko-odelenjska struktura. Međutim, postoji potreba u pojedinim slučajevima, naročito kod složenijih sportskih organizacija (sportska društva,sportske asocijacije) za kombinovanjem ove dve strukture, pa je stoga i primenljiva kombinovana struktura. Struktura organizacije čini njenu statiku, a procesi u njoj dinamiku organizacije. Procese u organizaciji svakako, ne treba mešati sa procesom organizovanja.
Proces organizovanja ima brojne faze i postupke. To je process koji se sastoji iz raznih aktovnosti čiji je cilj uspešno izvršavanje poslovnih i proizvodnih poduhvata organizacije. Osnovne faze i postupci su: podela rada,podela dužnosti, dodela autoriteta, dodela odgovornosti, utvrđivanje širine kontrole, racionalizacije organizacije. Karakteristike organizacije su skup obeležja koja imaju značaja za analizu i istraživanje organizacije. Osnovne karakteristike organizacije mogu biti:
style="display:block; text-align:center;"
data-ad-layout="in-article"
data-ad-format="fluid"
data-ad-client="ca-pub-3680394444982515"
data-ad-slot="7364782146">
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
- Struktura, predstavlja anatomiju organizacije. Organizaciju čine kadrovska, radne i druge strukture.
- Svrsishodno usmeravanje, označava ciljno usmeravanje, odnosno organizovanje akcije, aktivnosti i procesa, neophodnoh za ostvarivanje ciljeva.
- Otvorenost, predstavlja vezu organizacije sa okruženjem. Veza organizacije sa okruženjem je u povratnoj sprezi ("Feedback")
- Transformacija, predstavlja karakteristiku organizacije u kojoj se procesima u okviru organizacije ulazi (kadrovi, novac, energija, material) transformišu u još upotrebljivije izlazne rezultate. Miner, razrađujući "inpute" i "outpute" dolazi do zaključka da se novac procesima u organizaciji može pretvoriti u profit ili gubitak, materijalni resursi u dobra, a ljudski resursi daju preko procesa odgovarjuće usluge. Međutim, uopšteno gledajući "ulazi" u organizaciju (material, energija, informacija) izraženi preko rada, novca, materijala, opreme i podataka daju u "izlazu" dobra, usluge i nove informacije. U sportu najznačajniji su oni "ulazi" koji tretiraju čoveka sa svojim psihfizičkim potencijalima i novčanim ulaganjima u njegova razvoj. U sportskim procesima treninga i takmičenja takvi "ulazi" transformišu se u odgovarajuće "izlaze" - novostvorene trajne vrednosti iskazane najčešće preko sportskih rezultata. Između "ulaza" i "izlaza" u sportu stoji process pripremanja sportista za vrhunske rezultate ko osnovni proces, ali sport u sebi sadrži i mnoge druge značajne i manje značajne procese. Procesom selekcije dolazi se do neophodnih ljudskih resura, dok procesom valorizacije, preko marketinških i drugih poslovnih aktivnosti, do novčanih resursa. Svi procesi u sportskoj organizciji stoje u interaktivnoj vezi sa internim i externim okruženjem što podrazumeva da je ona otvoreni sistem.
- Usmeravanje aktivnosti, podrazumeva process regulacije i prilagođavanja organizacije unutrašnjim i spoljnim promenama.
- Sinergizam, označava karakteristiku kojom se stvara dodatna efikasnost organizacije na osnovu koncepta sinteze. Ova karakteristika otklanja zablude da se istraživanjem delova celine može dati zaključak o celini. Bez izučavanja relacija i organizacije delova sa celinom ne mogu se donositi validni zaključci o celini.