Mikec deveti MK pištoljem u Gabali

Damir Mikec zauzeo je deveto mesto u gađanju MK pištoljem na Svetskom kupu u Gabali sa 561 krugom (po serijama 95, 96, 92, 93, 93, 92) i za ulazak u finale nedostajao mu je jedan krug. Drugi srpski tamičar u ovoj disciplini Andrija Zlatić, koji se borio za olimpijsku vizu,  je završio na 52. mestu sa 538 krugova (94, 89, 96, 90, 89, 90).

Finale je vredelo 562 kruga. U osnovnom delu najbolji je bio Japanac Masuda sa 568 krugova. Zlatnu medalju u finalu osvjio je Jiajie Mai (Kina) sa 194,7 krugova ispred Daehun Parka (Koreja) sa 191,4 kruga i Čeongiong Kima (Koreja) sa 169,9 krugova.  Olimpijske vize pripale su petoplasiranom Pablu Kareri iz Španije i osmoplasiranom Prakaš Nanjapi iz Indije.

- Želeo sam da uđem u finale, bilo bi mi to četvrto ove godine na Svetskim kupovima, ali ovog puta sam  pogodio, fudbalski rečnikom rečeno – stativu – pričao je posle meča Damir Mikec.-  Pobeglo mi je za krug, pokazao se da je koban bio poslednji hitac u meču kada sam pogodio osmicu, da je bila devetka, prošao bih u finale na više centara. Sa duge strane, zadovoljan sam jer držim visok nivo  rezultata i dobrih plasmana od početka godine.  Ostala nam je još jedna disciplina, vazdušni pištolj, i tu ći pokušati da popravim stvari, a onda počinje zalet za finale Svetskog kupa u Minhenu početkom septembra.

U gađanju MK pištoljem za žene, na 21. mesto plasirala se Bobana Veličković sa 578 krugova (precizno 291, brza paljba 286).  Na 48.  mestu završila je Zorana Arunović, kojoj je ovo bila poslednja šansa za olimpijsku vizu, sa 571 krugom (287 i 284) dok je 65. u konkurenciji 86 takmičarki bila Jasna Šekarić sa 565 krugova (282, 283).

Rezultati su bili odlični: čak  14 takmičarki imalo je 580 i više krugova, finale je vredelo “skupa” 583 kruga (jedna takmičarka sa tim rezultatom nije ušla zbog manje unutrašnjih centara), a dve takmičarke Žang (Kina) sa 591 i Kostević (Ukrajina) sa 590 krugova  došle su do kosmičkih visina ove discipline (svetski rekord je 594 kruga). U finalu, zlato je osvojila Kineskinja Lijia Cao pobedivši u finalu finala Vitalinu Bacaraškinu (Rusija) sa 7:1. Bronza je pripala  Jingjing Žang (Kina)  koja je sa 7:3 pobedila Olenu Kostevič (Ukrajina). Posle polufinala, u meč za zlato otišle su odmah Bacaraškina sa 20 i Cao sa 18 “hitova” a u meč za bronzu Žang i Kostevič sa po 17 “hitova”. Olimpijske vize osvojile su Bacaraškina i Mongolka Munhzul Cogbadrah koja je završila na šestom mestu.

Od trojice srpskih strelaca, po  vetru najbolje se snašao Milenko Sebić u eliminacijama MK puškom 60 metaka ležeći. Jedini je prošao u kvalifikacije u sredu 12. avgusta, osvojivši deveto meso u trećoj eliminacionoj grupi sa 619,7 krugova. Blizu plasmana bio je Nemanja Mirosavljev koji je u svojoj grupi bio 20 sa 619,0 krugova, dok je Milutin Stefanović sa 606,9 krugova i 30. mestom u grupi bio daleko od kvalifikacija.

U sredu 12. avgusta,  uz Sebića koji će sa boriti za ulazak u finale MK puškom 60 metaka ležeći,  u eliminacijama  MK puškom trostav gađaće Andrea Arsović.

Datum: 11.08.2015. Autor: Branimir Vasić