Mikec dva kruga do finala u Gabali

Srpski strelac Damir Mikec bio je dva kruga daleko od finala vazdušnim pištoljem na Svetskom kupu u Gabali. Sa 578 krugova (po serijama 96, 96, 98, 97, 96, 95) završio je na 16. mestu od čak 116 učesnika. Drugi srpski predstavnik Andrija Zlatić, koji se borio za  olimpijsku vizu, plasirao se na 61. mesto sa 570 krugova (93, 93, 97, 96, 96, 95). Pobedio je korejski strelac Čeongđong Kim sa 199,0 krugova, srebro je pripalo Vladimiru Išačenku (Kazahstan) sa 197,4 kruga, dok je bronzu osvojio Juraj Tužinski (Slovačka) sa 178,9 krugova. Olimpijske vize osvojili su Kim, Išačenko i drugi kazahstanski strelac petoplasirani Rašid Junusmetov. Kimu je ovo druga medalja u tri dana, osvojio je bronzu MK pištoljem.

Rezultati su bili dosta visoki. Finale je vredelo 580 krugova (kao na Svetskom kupu u Fort Beningu, krug više trebalo je  u Čangvonu, dok je u Minhenu ulaznica „koštala“ 579 krugova) i tri strelca sa tim rezultatom su ispala zbog manje unutrašnjih centara. Mikec je u poslednjoj seriji imao pet centara i pet devetki i poslednja dva hica bila su - devetke.

Andrea Arsović je zauzela 48. mesto MK puškom trostav 3 puta 20 metaka sa 575 krugova (klečeći 190, ležeći 197, stojeći 188). Gađala je slabije nego u eliminacijama (579). Finale je vredelo 584 kruga i dve takmičarke sa tim rezultatom ispale su na manje unutrašnjih centara. I u Fort Beningu je ulazak u finale „koštao“ 584 kruga. Ove godine najskuplja ulaznica bila je u Minhenu 586 krugova, a najjeftinija u Čangvonu 581 krug. U Gabali je čak 26 takmičarki imalo 580 i više krugova u osnovnom delu, gde je blistala Poljakinja Silvija Bogacka sa 592 kruga izjednačivši svetski rekord  Natalije Kalniš (Urkajina) sa Svetskog kupa u Minhenu prošle godine.
U finalu slavila je Dongći Čen (Kina) sa 456,2 kruga, srebro je pripalo drugoj Kineskinji Siling Ji sa 455,4 kruga, dok se bronzom okitili Ana Žukova iz Rusije sa 444,8 krugova. Olimpijske vize osvojile su šestoplasirana Poljakinja Silvija Bogacka i sedmoplasirana Švajcarkinja Jasmin Mišler.

- Posle naporne sezone, došlo je do pada forme i ako smo mogli da biramo kada će doći kriza, ovo je nekako najbolji trenutak- kaže Dragan Donević, trener Andree Arsović u Partizanu i sa Jelenom Arunović član stručnog štaba reprezentacije u Gabali.- Videli smo gde škripi i imamo vremena da stvari dovedemo u red. Čeka nas i finale Svetskog kupa u Minhenu početkom septembra, poslednje veliko takmičenje u godini koja nam je bila dobra jer je osvojila  dva “velika” zlata - na Svetskom kupu u Fort Beningu i Evropskim igrama u Bakuu tako da  nastavljamo kontinuitet sjajnih rezultata vazdušnom puškom. MK puškom je bilo solidno sa dva - tri rezultata od 580 i više krugova, u Minhenu 582, u Fort Beningu 580...

Sva tri srpska takmičara su prošla eliminacije MK puškom trostav 3 puta 40 metaka. Nemanja Mirosavljev je bio u prvoj grupi 15. sa 1.163 kruga (klečeći 387, ležeći 396, stojeći 380). U drugoj grupi Sebić je zauzeo sedmo mesto sa 1.166 krugova (389, 389, 388), dok je Milutin Stefanović završio eliminacije na 22. mestu sa 1.159 krugova (386, 389, 384).

Poslednjeg dana, u petak 14. avgusta, Bobana Veličković, Jasna Šekarić i Zorana Arunović gađaće vazdušnim pištoljem, dok će se Sebić, Mirosavljev i Stefanović u kvalifikacijama MK puškom trostav boriti za ulazak u finale, gde će se podeli, uz medalje, i dve olimpijske vize.

Datum: 14.08.2015. Autor: Branimir Vasić