Zlato juniorima, Jovanović peti u trostavu, Babićeva šesta ležeći na EŠ

Trećeg dana Šampionata Evrope na strelištu „Gaj“ u Pregerskom kod Maribora, srpski strelci su osvojili još jedno zlato! MK puškom trostav muška juniorska reprezentacija Srbije okitila se titulom šampiona Evrope sa 3.427 krugova (Jovanović 1.149, Čičevski 1.140, Kovačević 1.138). Srebro je pripalo Hrvatskoj sa 3.423 kruga, a bronza, u konkurenciji 14 selekcija, Norveškoj sa 3.418 krugova.

Stevan Jovanović, strelac kragujevačkog „Čika Mate“ zauzeo je peto mesto u finalu u disciplini MK puška trostav za juniore sa 416,8 krugova.  Zlatnu pojedinačnu medalju osvojio je Francuz Emilen Saša sa 454,6 krugova, srebro je pripalo Filipu  Nepejčalu iz Češke sa  446,2 kruga dok je bronzu osvojio Kristian Tomsen  (Danska ) sa 439,4 kruga.

U pojedinačno finale, koje je vredelo 1.146 krugova, Stevan Jovanović se plasirao kao treći sa 1.149 krugova (klečeći 384, ležeći 396, stojeći 369). Najbolji rezultat osnovnog dela imao je Larsen (Norveška) sa 1.154 kruga. U konkurenciji 48 juniora, Jovan Čičevski je 19. sa 1.140 krugova (377, 392, 371), dok je Lazar Kovačević 22. sa 1.138 krugova (376, 386, 376).

Jovanović je sjajno počeo borbu za medalje. Posle dva stava, klečećeg i ležećeg bio je  na drugoj poziciji. Sve je otišlo niz vodu posle dve serije po pet metaka u stojećem stavu kada je sa 43,9 i 47,2 kruga  pao na peto mesto i izgubio svu prednost. Bile su to dve najslabije serije od svih osam finalista!

– Finale je bilo previše naporno, jer je temperatura bila jako visoka i ja sam se borio da uhvatim dah, ali, generalno, zadovoljan sam, mada sam u stojećem stavu mogao da budem bolji, ali se nisam najbolje snašao. Prezadovoljan sam ekipnim zlatom. Nisam očekivao da ćemo biti prvaci Evrope, a postali smo, iako nismo ostvarili svoje najbolje rezulate. Ovo nam je bio prvo reprezentativno takmičenje malim kalibrom ove godine – rekao je Jovanović.

Veoma blizu medalje (bila je „udaljena“ samo 1,5 krug) bila je juniorka Milica Babić MK puškom 60 metaka ležeći. Zauzela je šesto mesto sa 615,6 krugova. Zlato je osvojila Nikola Foistova (Češka) sa 621,2 kruga, srebro je pripalo Sabini Turnvaldovoj  takođe iz Češke sa 617,5 krugova, dok je bronzu osvojila Ines Nievada (Francuska) sa 617,1 krug.  Babićeva je u poslednje dva serije ispustila trofej, imala je 101,7 i 99,9 krugova, dva naslabija rezultata u šest svojih serija u meču. Na 20. mesto u konkurenciji  44 takmičarke osvojila je Nevena Armuš sa 610,1 krug, dok je 44. Sanja Vukašinović sa 581,1 krug. Vukašinovićevoj su oduzeti krugovi jer je imala više hitaca u meču ili stavu.

U konkurenciji 11 selekcija, Češka je osvojila zlato sa 1.840,3 kruga, srbro je pripalo Francuskoj sa 1.852,1 krug dok je treća Austrija sa 1.837,1 krug. Srbija je 11. sa 1.806, 8 krugova (Babić 615,6, Armuš 610,1, Vukašinović 581,1).

U takmičenju seniorki MK puškom 60 metaka ležeći, ekipno Srbija je 12. od 15 selekcija sa 1.826,3 kruga (Maksimović 615,9, Arsović 608,3, Živković 602,1). Zlato je pripalo Nemačkoj sa 1.850,9 krugova, srebro Češkoj sa 1.850,4 kruga a bronza Rusiji sa 1.847,9 krugova. Pojedinačno (žene ne gađaju finale u ovoj disciplini) slavila je Čehinja Adela Sikorova sa 623,8 krugova ispred Hrvatice Snježane Pejčić sa 621,2 kruga i Julije Karimove  (Rusija) sa 619,4 kruga. Ivana Maksimović je, u konkurenciji 63 takmičarke, 12. sa 615,9 krugova, Andrea Arsović je završila na 41. mestu sa 608,3 kruga, dok je Jelena Živković 54. sa 602,1 krug.

Mnogo se očekivalo od „bronzane“ ekipe sa EŠ u Osijeku 2013. u gađanju MK pištoljem za dame, ali  završile na osmom mestu od 12 ekipa sa 1.717 krugova (Grgić 578, Arunović 572, Šekarić 561). Ukrajinke, predvođene Olenom Kostevič, koja je u osnovnom deleu bila najbolja sa 588 krugova,  osvojile su zlato sa 1.734 kruga, Rusija je druga sa 1.733,  Bugarska treća sa 1.729 krugova.

Finale je vredeleo 580 krugova. Blizu je bila Jasmina Grgić koja je završila na 11. mestu sa 578 krugova (precizni deo 288, brza paljba 290), Zorana Arunović je bila 26. sa 572 kruga (291, 281) dok je Jasna Šekarić zauzela 34. mesto u konkurenciji 48 takmičarki sa 567 krugova (278 i 289).

U polufinalu, Mađarica Sofija Čonka, Beloruskinja Viktorija Čajka i Ukrajinka Olena Kostevič imale su po 16 „hitova“ i morale su da raspucavaju za ulazak u meč za zlato, odnosno koja će da „ispadne“ u meč za bronzu gde je čekala četvrtoplasirana Nino Salukvadze iz Gruzije sa 14 „hitova“. Kostevič je, posle raspucavanja otišla u meč za bronzu.

U finalu finala, Sofija Čonka (Mađarska) je sa 8:6 osvojila zlato, srebro je pripalo Viktoriji Čajki (Ukrajina) a bronza Oleni Kostevič (Ukrajina) koja je sa 7:5 bila bolja od Nino Salukvadze (Gruzija). Olimpijske vize osvojile su Čonka i Salukvadze.

Od Bolonje 1991. i Šampionata Evrpe kada su juniori počeli da gađaju trostav 3 puta 40 metaka (umesto tri puta 20 metaka), ovo je tek treća juniorska zlatna medalja u ovoj discipnini: 1991. u Bolonji, 1998. u Kopenhagenu i 2015. u Mariboru. U Kuovali u Finskoj 1997. osvojeno je srebro, a u Bolonji 2102.  - bronza.

- Dan je bio naporan, a obeležili su ga juniori koji su osvojili zlatnu medalju u trostavu. Ostali rezultati i plasmani gotovo da i nisu vredni pažnje. Seniorke u pištolju su podlegle pritisku  u borbi za kvotu i nisu učinile ono što je za njih - realno. Sve tri vrede mnogo više, posebno Zorana Arunović. Što se tiče seniorki i juniorki u disciplinama MK puška ležeći tu nismo mnogo očekivali jer to nisu olimpijske discipline i ne treniramo ih posebno. Generalno – juniorsko zlato je sjajan uspeh - istakao je sportski direktor Streljačkog saveza Srbije Srećko Pejović.

Četvrtog dana  Stevan Pletikosić, Nemanja Mirosavljev i Milenko Sebić gađaće MK puškom trostav. Finale, u kome će se podeliti tri medalje i tri olimpijske vize je od 14,00 časova.

Ovo je treća medalja srpskih strelaca na EŠ u Mariboru i druga zlatna. Šampionka Evrope prvog dana postala je Ivana Maksimović MK puškom trostav a srebro je osvojila juniorska ženska reprezetcija (Babić, Vukašinović, Armuš) u  trostavu sa državnim rekordom.

Datum: 24.07.2015. Autor: Branimir Vasić