Devet krugova do medalje u trostavu

Ženska reprezentacija Srbije osvojila je sedmo mesto četvrtog dana streljačkog turnira na Univarzijadi u Gvangdžuu u Koreje MK puškom trostav 3 puta 20 metaka sa 1.717 krugova (Maksmović 581, Biserčić 569, Todorović 567) i do bronze im je nedostajalo devet krugova.

Ukonkurenciji 12 reprezentacija slavila je Kina sa 1.744 kruga ispred Italije sa 1.740 i Koreje sa 1.726 krugova. Kazahstan je četvrti sa 1.723, koliko ima i petoplasirani Tajland, dok je šesta Mongolija sa 1.720 krugova.

Sve tri srpske takmičarke prošle su eliminacije, koja su se računale za ekipni deo i u četvrtak 9. jula gađaće u kvalifikacijama posle kojih osam najboljih ide u borbu za medalje. Ivana Maksimović je u drugoj eliminacionoj grupi bila druga sa  581 krugom (klečeći 187, ležeći maksimalnih 200, stojeći 194). U prvoj eliminacionoj grupi Katarina Biserčić je zauzela 19. mesto sa 569 krugova (184, 196, 189) dok je Dragana Todorović bila 23. sa 567 krugova (186, 194, 187).  U prvoj grupi najbolji rezultat imala je Iranka Hedmati sa 580 krugova, u drugoj Rumunka Ilie sa 583 kruga. Sve tri su slabo počele klečeći stav, u prvoj seriji  Maksimović i Todorović imale su  po 90 krugova, a Biserčić 92 kruga i tu je propuštena prilika za trofej.

Trener za pušku Stefan Višekruna kaže:
- Sve su ostale bez komentara, sa blago spuštenim glavama. U toku prve serije Katarina Biserčić je izašla sa vatrene linije dosta uzbuđena, porazgovarali smo, vratila se na liniju, a onda zbog toplog vremena i slabih kapilara počela da krvari iz nosa. Uspešno se izborila sa tim i završila sa izjednačenim ličnim rekordom. Očekujem mnogo bolje rezultate u pojedinačnim kvalifikacijama i, naravno, borbe za medalje.

Ženska reprezentacija Srbije vazdušnim pištoljem osvojila je osmo mesto u konkurenciji 13 selekcija sa 1.115 krugova (Grgić 377, Rašeta 371, Ristović 367) i bile su 16 krugova daleko od bronze. Kina j sa 1.141 krugom osvojila  prvo mesto ispred Tajlanda sa 1.140 i Rusije sa 1.131 krugom.

Za ulazak u pojedinačno finala bilo je potrebno 380 krugova. Pobedila je  Jijung Han (Koreja) sa 198,8 krugova ispred Prinčude Matavevong (Tajland) sa 197,6 krugova i Čia Jing Vu (Tajvan) sa 176 krugova. Jasmina Grgić je 14. sa 377 krugova i do finala su joj nedostajala tri kruga, Danica Rašeta je 21. sa 371 krugom, dok je Aleksandra Ristović bila 38. u konkurenciji 52 takmičarke sa 367 krugova.

- Konkurencija je bila jaka, a devojke se malo uplašile. Finale je vredelo 380 krugova i nije bilo nedostižno. Jasmina Grić je mogla da bude među osam koje su odlučivale o medaljama drugi put na ovom turniru, jer je bila sedma MK pištoljem, ali je u poslednjoj seriji “ubila” dve osmice i propustila šansu – komentar je Mitje Grgića, trenera za pištolj.

MK puškom 60 metaka ležeći za muškarce (Srbija nije imala predstavnike) slavio je Rus Kiril Grigorian sa 207,3 kruga i postavio novi rekord finala Unverzijade (stari 206,7 Kamenski – Rusija u Kazanju 2013). Srebro je pripalo Bartožu Jasijeckom (Poljska) sa 206,4 kruga, dok je bronzu osvojio Haoran Jang (Kina) sa 185,3 kruga. Finale je vredelo 619,8 krugova. Posle osnovnog dela najbolji je bio Haoran Jang (Kina) sa 626 krugova što je ujedno bio i novi rekord Univerzijade (stari 623,8 Kang Hong Vei - Kina iz Kazanja 2013).

Ekipno zlato pripalo je Francuskoj sa 1.862,3 kruga i novim rekordom Univerzijade (stari 1.854,3 kruga - Kina iz Kazanja 2013). Poljska je  „srebrna“ sa 1.856,4 kruga, dok je Koreja osvojila bronzu sa 1.855,9 krugova. Prve četiri ekipe gađale su bolje od starog rekorda Univerzijade...

Strelci su prvog dana turnira doneli i prve dve medalje srpskom studentskom sportu. Ženska reprezentacija (Ivana Maksimović, Dragana Todorović i Katarina Biserčić) osvojila je srebro vazdušnom puškom, dok je se pojedinačnom bronzom okitila Ivana Maksimović.

Datum: 09.07.2015. Autor: Branimir Vasić