Konjički sport obuhvata više disciplina (podkategorija), takmičenja koja zahtevaju posebnu dresuru (trening), tretman za svaku disciplinu ponaosob. Konji koji su genetski predodređeni za određenu siciplinu, posebno se uzgajaju i treniraju za tu konjičku disciplinu. Mi ćemo navesti neke od njih:
O kasu i kasačima
Kasački konji su uzgojeni i genetski predodređeni za kas. Izgled kod kasača nije tipičan. Bitna je sklonost i brzina kasa. Kasački konji počinju se trenirati sa 18 mjeseci, a prve urke trče s dve godine. Godine starosti konja računaju se od 1. aprila one godine u kojoj je oždrebljen. Brzo kretanje konja pri kojem je jedan par dijagonalnih nogu (prednja leva i zadnja desna i obrnuto) u vazduhu, a drugi par na zemlji zove se KAS. Kasačke trke su disciplina konjičkog sporta u kojoj se takmiče konji rase kasač upregnuti u laganu trkačku dvokolicu sulky u kojoj sedi i kojom upravlja vozač. Kasači trku moraju trčati u čistom kasu, inače će niti diskvalifikovani. Tako je trka ispit kasačkih konja u brzini, izdržljivosti i pravilnosti kasa. Mogu se izvoditi u zaprezi (jednopreg i dvopreg, pod sedlom, u sankama ili sa skijašem.
Kasačke trke smeju trčati samo konji uzgojeni u čistoj krvi. U kasačkim trkama konji postižu različite brzine. Rekord (najbolje vrijeme) jednog konja računa se u vremenu u istrčanoj službenoj trci i preračunava na jedan kilometar u Europi dok se u Americi preračunava na jednu milju. Ukupno vreme je utrošeno vreme za koje jedan konj prekasa celu distancu ( od trenutka davanja znaka starta do njegovog dolaska na cilj) u jednoj trci. Preneseno na kilometarsko vreme bi iznosilo npr. 1.25,0 = 42,35 km/h, 1.20,0 = 45 km/h, 1.15,0 = 48 km/h. Trenutni svetski rekord iznosi 1.08,6 i drži ga Tom Ridge. Trke se trče na razne dužine, od 1.200 m ( za dvogodišnje konje) do 4.000 m ( tzv. maraton trka za starije konje). Maraton trka je ispit potencijala i zrelosti kasačkog konja. Uobičajena distanca je 1.600 m (u Americi trke na jednu milju 1.609 m) i u pravilu su one najbrže, jer su na najkraćoj distanci. Trke na 1.600 m mogu se voziti u više navrata sa istom postavom konja, to su tzv. HEAT trke. Kasačke trke mogu se izvoditi i na distancama od 1.700, 1.800, 2.100, 2.200, 2.400, 2.600, 2.800m i sl.
Kasačke trke se održavaju na posebno uređenim stazama različite dužine. Trkačka staza je elipsoidnog oblika dužine od 600 ,800, 1000, 1600 i više m, širine 20 do 30 m. Podloga staze je obično peščana, iako se trke odvijaju i na zemljanim i travnatim stazama. Poželjno je da zavoji budu nagnuti. Cilj je prigodno označen crnom crtom. To je mesto na kojem završava trka i gde se u trenutku prolaska konja odlučuje redosled u trci. Konj je stigao na cilj u trenutku kada se vrh njegove njuške poravna s vizualnom linijom između sudija na cilju i pobedničkog stuba (cilja). Što se tiče tehnike izvođenja trka, postoje one koje se puštaju Auto-startom kada svi konji startuju iza startnog automobila u vožnji sa iste distance i Handicap trke gde se koji puštaju "iz gume" s pojedinih distanci u zavisnosti od postignutog vremenima ili zaradi, a da bi svi imali jednaku šansu u trci. Vlasniku pobednika i plasiranih konja u trci pripada uodgovarajuća novčana nagrada. Pobedniku trke pripada i počasna nagrada koja nije izražena u novcu - pehar, venac, deka. Osim standardnih trka održavaju se i tzv. klasne utrke - prvenstvo za dvogoce, trogoce i starije konje, a trka života za kasače je Derby kojeg trče konji stari 4 godine. Trke se odvijaju prema pravilniku o izvođenju kasačkih trka.
Galop
Galopske trke su zasigurno najfascinantniji vid konjičkog sporta i nazivaju se, ne uzalud, "konjička formula 1". Naime u njima se konj trči svojim najprirodnijim načinom kretanja kad želi ili mora trčati brzo ili najbrže, a to je - galop. U tim trkama nastupaju grla punokrvnog engleskog uzgoja sa svojim jahačima koji su lagani i zovu se džokej (eng. jockey). Grla tog uzgoja su vrlo skupa i nagrade u takvim trkama su znatno više od onih u kasačkim. Derby je ne samo trka godine u svakoj "galopskoj" naciji sveta već i trka pomno odabranih grla kroz iscrpne trke kako bi te godine trčala tu najprestižniju trku. Trka Derby svoj naziv nosi još iz daleke godine 1780. kada je prvi put trčana i to u Epsomu u Engleskoj. Trku je utemeljio grof od Derbyja (Earl of Derby), po kojem se ona od tada tako i zove u celom svetu. U Engleskoj je to "The Epsom Derby", grofovija Surrey, u SAD-u pak "The Kentucky Derby" koji se trči na trkalištu Churchill Downs u Louisvillu, savezna država Kentucky, još od godine 1875. To je pak u ostalim zemljama sveta klasični Derby sa prefiksom zemlje u kojoj se trči.
Preponsko jahanje
Preponsko jahanje je olimpijska disciplina konjičkog sporta. Utakmice (trke) preponskog jahanja na kojima se jahači takmiče zavise o visini prepona, godištu takmičara, načinu suđenja. Najlakše utakmice su one na kojima se takmiče mladi konji (4 i 5 god.) i mladi jahači (od 12 god.), pa oni stariji koji su se tek počeli baviti preponskim jahanjem. Kategorije takmičenja su: Pony (do 16 god.), Kadeti (10-16), Juniori (14-18), Mladi jahači (19-21), Seniori (od 18 god.) i Veterani (žene od 45, muškarci 49 god.). Najzahtjevnije utakmice (trke) održavaju se na visini prepona 1.60 m. To su utakmice Grand prix (Gran Pri), Kup nacije, Europska i Svetska prvenstva. Inače, konjički sport je jedan od rijetkih sportova kojim se možete početi baviti bez obzira na godine i postizati dobre rezultate.