Svaka kultura nameće svoje određene norme, vrednost, moralne kodekse i sisteme uz čiju pomoć se regulišu odnosi između individue i grupu. Svaka kultura stvara određeni način i stil življenja ljudi, koji se itekkako razlikuje od jedne do druge sredine u kojoj ljudi žive. Od kulture zavisi i način kome se zadovoljvaju čovekove aktivnosti, ostvaruje cilj i ideal kome on teži.
Kultura se povezuje sa čovekovim dnevnim aktivnostima i njegovim životom i nameće mu norme ponašanja u okiru kojih se odobrava i usmerava ono pozitivno, poželjno i lepo, a osuđuje ono loše, nepoželjno i negativno. Govoreći o kuluri, razni eksperti, pedagozi, sociolozi i stručna lica posebno naglašavaju njene izvorne funkcije i to:
- da kultura izražava određeni način života,
- da postaje svojevidna komunikacija između grupe i individue,
- kao i onaj humanistički impuls kulture da povezuje ljude i narode sa raznih verskih, političkih, socijalnih i drugih aspekata.
Ono šta je isto tako važno naglasiti da je kultuvisanje svake individue od velike važnosti posebno u svakodnevnom životu čoveka, a tu se pre svega misli na razna područja kao što su sporska kultura, fizička kultura i tako dalje. Ja sam duboko ubeđen da su ova dva pojma čvrsto povezana i neraskidiva između sebe, sport sa jedne i kultura sa druge strane. Zato moramo uek naglašvati da su ova dva pojma u neraskinlivim odnosima, sport ne ide bez kulture, jer se i ta kultura može lako videti na samim sportskim događajima, posebno tu mislim na fudbalske gde se razne nacionalne kultiure i tradicije manifestiraju na stadionima (Škotska nacionalna navijačka grupa Tatran Army gde je svaka grupa u raznim tradicionalnim suknjama podeljenim po klanovima, i oni imaju ritual stojeći tokom svih 90 minuta iskazujući poštovanje svom nacionalnom timu).
Kultura daje poseban doprinos razvoju individualnih sposobnosti osobe, ali takođe i u pravilnom organizovanju i sprovodenju slobodnog vremena individue. Ona takođe doprinosi razvoju kulturnog pluralizma, što podrazumeva komunikaciju i saradnju između različitosti, i toleranciju koja je pre svega preduslov kod različitih etničkih grupa. U okviru ovog shvatanja i razumevanja kulture potrebno je pomenuti značaj koji ima za sport kao aktivnost mnogih mladih ljudi, pri čemu se razvija fizički i društveno, a u okviru koje gradi i razvija kolektivan duh.
Takođe, kultura u velikoj meri doprinosi ublažavanju nasilnog ponašanja u sportu. Govoreći o kulturi i sportu nesumnjivo daje se značaj interkulturnog dijaloga u sportu, simbolika kulture je takođe važna za sport i svakako sve te norme i vrednosti koje su neophodne za pravilno razumevanje i praktikovanje sporta. U ovom okviru podrazumevaju se uobičajeno one moralne i pravne norme u sportu.
Zato moram ponoviti i naglasiti da je saradnja između sporta i kulture veoma važna u okviru svakog društva, i ona se mora negovati i razvijati!