Izgradnja sportskih objekata zavisi od uticaja mnoštva posebnih interesa, kako onih iz nalogodavnog okruženja, tako i onih koji proističu iz različitih pristupa delatnosti sportskog objekta. Jedno su uskostručni interesi sportskih radnika (trenera, zaposlenih) i inžinjera koji preferiraju kvalitetu aktivnosti, tehnološkoj efektivnosti sadržaja sportskog objekta a zanemaruju marketinški i finansijski aspekt, odnosno ekonomsku efikasnost sportskog objekta.
Generalni menadžment sportskog objekta mora da integriše različite interese i da uravnoteži prihode sportskog objekta sa troškovima, dugoročni sa kratkoročnim razvojem. Dizajniranje/ oblikovanje asortimana programa i usluga sportskog objekta polazi od potreba korisnika svih potencijalnih kategorija, oslanja se na podatke o tržištu i na ekonomsku analizu, kao i na više varijanti dizajna koje prolaze testove i simulacione provere.
Lokacija sportskog objekta zavisi od niza okolnosti: blizina tržišta, raspoloživost personala, transportni uslovi, životni uslovi u lokalnoj zajednici... Raspored sadržaja i opreme u sportskom objektu prilagođen je kretanju korisnika/ publike, od ulaska, svlačionica, sportskih terena, sala, bazena i slično, do izlaska korisnika/ publike.