Grgić šesti vazdušnim pištoljem na Svetskom kupu

Dimitrije Grgić, strelac beogradskog Akademca, zauzeo je šesto mesto četvrtog dana Svetskog kupa u Minhenu u finalu  u disciplini vazdušni pištolj sa 115,6 krugova. Zlatnu medalju osvojio je Žoa Košta (Portugalija) koji je pobedio i MK pištoljem, sa 191,5 krugova, srebro je pripalo Tomojuki Masudi (Japan) sa 190,6 krugova dok se bronzom okitio Jang Sun (Kina) sa 177,3 kruga. Damir Mikec  je osvojio  20. mesto sa 577 krugova, dok je Andrija Zlatić bio 61. od 138 učesnika sa 571 krugom. Za ulazak u finale bilo je potrebno 579 krugova. Olimpijske vize osvojili su trećepladžirani Jang Sun (Kina), četvrtoplasirani Gurpret Sing (Indija) i petoplasirani Daemiung Li iz Koreje.

U gađanju MK puškom trostav za dame ni jedna srpska takmičarka nije se  plasirala u finale, za koje je „ulaznica“ bila izuzetno skupa, čak 586 krugova i dve takmičarke sa tim rezultatom su ispale zbog manjeg broja unutrušnjih centara! Ivana Maksimović je sa 583 kruga (193, 200, 190) plasirala na 17. mesto, na 21. poziciji završila je Andrea Arsović sa 582 kruga (191, 199, 192), dok je Dragana Todorović bila 57. sa 574 kruga (192, 194, 188).

Pobedila je Nemica Barbara Englader sa 461,5 krugova, drugo mesto pripalo je Seo Jo Jung (Koreja) sa 455 krugova, dok je bronzu osvojila Siling Ji (Kina) sa 444,6 krugova.  Jung, kojoj je ovo bilo prvo finale na svetksim kupovima u karijeri, osvojila je i olimpijsku vizu za Rio. Druga viza pripala je šestoplasiranoj Nataliji Kalniš iz Ukrajine.

Milenko Sebić, strelac Crvene zvezde postavio je lični rekord  od 1.177 krugova (klečeči 391, ležeći 398, stoječi 388)  u eliminacijama MK puškom trostav i bio je prvi u drugoj eliminacionoj grupi. U prvoj grpi na 13. mesto plasirao se Stevan Pletikosić sa 1.169 krugova (387, 396, 386) dok je  22. bio Nemanja Mirosavljev sa 1.164 kruga (387, 398, 379). Sva trojica su prošla u pojedinačne kvalifikacije 1. juna gde će osmorica finalista podeliti medalje i dve olimpijske vize.  Za „em - ku - es“ (norma 1.135 krugova) sjajno je gađao Milutin Stefanović 1.172 kruga, dok je Igor Čotra imao 1.158 krugova.

U prvoj eliminacionoj grupi ruski strelac Sergej Kaminski zabeližio je rezultat od 1.188 krugova  što je dva kruga bolje od svetskog rekorda. Za „em – ku – es“ se ne priznaju svetski rekordi.

U prva četiri dana Srbija je imala trojicu finalista: šesto mesto MK pištoljem Damira Mikeca, sedmo mesto vazdušnom puškom Stevana Pletikosića i šesto mesto vazdušnim pištoljem Dimitrija Grgića. Pletikosić je osvojio i olimpijsku vizu. Sada Srbija ima ukupno sedam kvota za Rio. Dve su u Granadi prošle godine na SP osvojile Andrea Arsović (puška) i Jasna Šekarić (pištolj), a dve ove godine na Svetskom kupu u Koreji Ivana Maksimović (puška) i Dimitrije Grgić (pištolj)  dok su u Fort Beningu zlatnim medaljama karte za Rio izvadili Milutin Stefanović (puška) i Damir Mikec (pištolj).

Datum: 01.06.2015. Autor: Branimir Vasić