x

Sportska sociologija

Razvoj sociologije sporta pratila je njena podela i konstituisanje posebnih socioloških disciplina. Posledice ove brze podele vidljive su u činjenici da je mnogim društvenim pojavama, koje su predmet socioloških disciplina, priznat status važnih, naučnih pojava. Delokrug sociologije sporta obuhvatao bi sledeća pitanja:

  • Sport kao činilac i proizvod društva i društvenog razvoja
  • Uloga sporta u celokupnom društvenom životu
  • Društveni položaj učesnika u sportu
  • Odnos šire društvene zajednice prema sportu
  • Društveni odnosi unutar sport

Sociologija sporta je teorijska i empirijska nauka koja istražuje društvene pojave vezane za sport i njegovu društvenu funkciju. Sociologija sporta proučava uticaj društva na sport, ali i povratni uticaj sporta na društvo. Sociologija sporta pokušava da nađe odgovor na pitanja konteksta i društvene uslovljenosti sporta. Sociološki pristup sportu je umnogome specifičan. Elemente za teorijski pristup sociologiji sporta činili bi: čovek kao akter i nosilac određenih aktivnosti, uloga kao očekivano ponašanje, sportski događaj ili utakmica koja okuplja aktere.

S obzirom da sociologiju sporta zanima celina društvenosti, u prvom planu njenih istraživanja nalazi se sportski događaj. Sportski događaj čine igrači (akteri), posrednici i navijači. Igrači su svakako najistaknutiji, jer bez njih nema utakmice i takmiečnja. Za sociološko istraživanje aktera (igrača), zanimljiv je pre svega njihov međusobni odnos, odnos starijih prema mlađim igračima, odnos prema publici, sudijama, trenerima, upravi, funkcionerima i pomoćnom osoblju.

Primena sociologije na područje sporta predstavlja jedan vid antropološke evolucije sportskog fenomena. Sociologija treba da ukaže na mesto sporta u savremenom druđtvu, na njegovu druđtvenu prirodu i kulturnu vrednost.
 
Autor: N/A Objavljeno: 07.07.2014.

PROČITAJTE JOŠ