Zlatić osovjio četvrtu medalju u Fort Beningu

Srpski strelac Andrija Zlatić reprezentativac užičke družine "Aleksa Dejović" osvojio je bronzanu medalju MK pištoljem sa 170,6 krugova petog dana Svetskog kupa u Fort Beningu u SAD.  To mu je četvrta medalja na tom strelištu. Zlato je pripalo Antonu Gurianovu (Rusija) sa 191,3 kruga a srebro dvostrukom šampionu sveta Japancu Tomojuki Masudi sa 190,9 krugova.

- Zadovoljan sam zbog trofeja, ali i zbog, za ovaj deo sezone, solidnog rezultata u osnovnom delu i pored dve slabije poslednje serije, pogotovo što nam vreme ne ide baš na ruku. U finalu sam imao malu krizu kada se lomilo ko će uči u meč za zlato i "ispustio" sam šansu da se borim za sjajnije odličje - rekao je Zlatić.

Zlatiću, bronzanom sa OI u Londonu 2102, je ovo osma medalja sa svetskih kupova, druga bronzana. Ima tri zlata (Fort Bening 2013, Minhen 2013. - oba MK pištoljem,  Čangvon 2011. - vazdušni pištolj), tri srebra (Minhen 2013.-  vazdušni pištolj, Minhen 2011. - vazdušni pištolj i Minhen 2011.- MK pištolj) i dve bronze ( Fort Bening 2011. i 2014. - oba puta MK pištolj). Ovo mu je bilo 14. učešće u finalima na svetskim kupovima.

Osnovni deo Andrija Zlatić je završio na šestom mestu sa 562 kruga (92, 94, 98, 95, 91, 92). Prva tri mesta pre finala držali su Živei Vei (Kina) 572, Tomojuki Masuda (Japan) 568 i Vei Pang (Kina) 565 krugova. Finale je vredelo 557 krugova. Blizu finala bila su i druga dvojica srpskih strelaca. Damir Mikec je sa 554 kruga (93, 92, 95, 89, 91, 94)  zauzeo 14. mesto, a Dimitrije Grgić je 16. sa 553 kruga (93, 89, 93, 90, 94, 94). Obojici je po jedna serija ispod 90 krugova odnela finale.

U finalu, posle prva tri metka, Zlatić se (zbog osmice u drugom hicu) našao na petom mestu, ali je posle šest hitaca, kada je počelo ispadanje vratio na treće, a posle osam na drugo sa samo 0,5 krugova manje od vodećeg Japanca Masude.

Posle deset metaka, Rus Gurianov, koji je bio treći, sa dva centra došao je na prvo mesto, Zlatić je bio drugi sa 0,3 kruga zaostatka, a  Masuda je zbog 8,8 krugova devetim hicem, pao na treće mesto sa 1,2 kruga manje od Zlatića! Sa dva sjajna metka, 11. i 12. (10,3 i 9,8) Zlatić je izbio na prvo mesto iskoristivši jedan slab hitac (8,8) Gurianova, koji je na drugom mestu imao 0,5 krugova manje, Masuda je ostao treći sa istim rezultatom kao i ruski strelac.

Nastupila je mala kriza, Zlatić je sa dva slabija hica 13. i 14. (8,1 i 9,2) pao na treće mesto sa 134,3 kruga, iza Masude 136,6 i Gurianova 134,3.  Vratio se na drugo mesto sa dva pogotka (po 9,5) 15. i 16. hicem, da bi 17. i 18. loše gađao (8,4 i 8,9) i ostao treći sa 170,6 krugova. U finale finala otišli su Gurianov i Masuda i trijumfovao je ruski strelac.

- Osvojili smo medalju i MK oružjem, iako smo tek na početku sezone i sve čestitke Zlatiću za veliku borbenost - komentar je direktora SS Srbije Srećka Pejovića.-  Nisu loše gađali i Mikec i Grgić, bili su blizu finala, imamo trojicu među 20 što su odlični plasmani u atomskoj konkurenciji. Lep dan za naše streljaštvo upotpunili su i seniori MK puškom 60 metaka ležeći, svi su se prošli eliminacije i priželjkujemo još neko prijatno iznenađenje.

U eliminacijama MK puškom 60 metaka ležeći,  u prvoj grupi Stevan Pletikosić je sa 621,8 krugova bio 12. a Milutin Stefanović 30. sa 614,4 kruga.  Najbolji rezultat imao je Kinez Hou 627,8. U drugoj grupi, Milenko Sebić je bio deseti sa 619,6 krugova. Najbolji rezulata postigao je Norvežanin Bogar 627,6 krugova. Sva trojice će poslednjeg dana, u sredu 2. aprila gađati kvalifkacije za ulazak u finale osmorice najboljih.

Srpski strelci su do sada u Fort Beningu osvojili četiri medalje - dva srebra Ivana Maksimović i Milutin Stafanović (oboje vazdušnom puškom) i dve bronze Zorana Arunović (vazdušni pištolj) i Andrija Zlatić (MK pištolj). Četvrta u finalu bila je Andrea Arsović vazdušnom puškom. Osma mesta u finalu zauzeli su Zorana Arunović (MK pištolj) i Dimitrije Grgić (vazdušni pištolj). Deseto mesto osvojila je Ivana Maksimović MK puškom trostav.

Datum: 02.04.2014. Autor: Branimir Vasić