Druga etapa trke Kroz Srbiju u znaku Martena Van Trapa

Druga etapa trke Kroz Srbiju  u znaku Martena Van Trapa Foto: G. Kalaba / TKS

U drugoj etapi 58. međunarodne biciklističke trke "Kroz Srbiju" pobedio je  holandski vozač Marten Van Trap (tim Destil) , koji je stazu od Banje Vrujci do Požarevca, u dužini od 157 kilometara prešao za tri sata, 45 minuta i 40 sekundi.

Drugo mesto osvojio je  biciklista Mstina Fokus tima Nikolas Marini  iz Italije , dok je treći na cilj stigao vlasnik žute majice Argentinac Perez Tivani iz ekipe Foniks.

Srpski reprezentativac Dušan Kalaba osvojio je danas peto mesto u vremenu pobednika etape.

U generalnom plasmanu žutu majicu i dalje će nositi Nikolas Žermen Tivani Perez, koji uoči sutrašnje poslednje etape ima prednost od osam sekundi ispred drugoplasiranog Jevgenija Sobala iz Belorusije.

Najbolje plasirani domaći vozač je Dušan Kalaba  iz nacionalnog tima Srbije, koji zauzima 15. mesto sa zaostatkom od 20 sekundi.

U biciklističkom karavanu od 144 vozača nalazi se osam nacionalnih timova - Bosne i Hercegovine, Srbije, Ukrajine, Bugarske, Belorusije, Hrvatske, Makedonije i Mađarske, kao i klupske ekipe iz Rusije, Srbije, Belorusije, Slovenije, Turske, Rumunije, Grčke, Mađarske i Holandije. Na ovogodišnjem ,,srpskom turu" ukupno učestvuje 24 ekipe sa po pet i šest vozača.

Nacionalni tim Srbije po izboru selektora Ivana Stevića vozi u sastavu: Marko Danilović (Borac, Čačak), Stefan Stefanović (Borac, Čačak), Dušan Kalaba (Partizan), Veljko Stojnić (S Tim, Sombor), Jovan Rajković (Borac, Čačak) i Ognjen Ilić (Austrija, Beč).

Prolazni cilj u Topoli osvojio je srpski vozač Marko Stanković,  koji je bio treći i na „krovu trke“, brdskom cilju na Rudniku.

- Današnja etapa bila je veoma zanimljiva, jer su pojedini vozači i njihovi timovi imali niz taktičkih zadataka, koje su pokušali da sprovedu na stazi. Naši biciklisti su se hrabro suprostavili dobrim takmičarima iz inostranstva. Vremenski uslovi za vožnju bili su idealni, ali se pokazalo da većina biciklista mogla da odgovori zahtevnoj stazi - rekao je posle trke tim menadžer Srbije Dušan Banović.

Sutrašnja treća i poslednja etapa ovogodišnje trke ,,Kroz Srbiju" voziće se od Viminacijuma kod Kostolca do vrha Avale u Beogradu, a biće dugačka 113 kilometra. Staza će voditi preko Požarevca, Male Krsne i Mladenovca.

Start etape je u 10,50 časova, a cilj je predviđen za oko 13 časova i 30 minuta.

65. Ognjen Ilić (Srbija, nacionalni tim),

72. Stefan Stefanović (Srbija, nacionalni tim) – svi u vremenu pobednika. Čak 103 vozača, od 105 koliko je završilo etapu, imala su vreme pobednika.  Niko nije odustao.

2.Torku, Turska  22:56,27

3.Minska, Belorusija 22:56,27