Jasmina Anđelković i Zavarko poveli kolo posle prvog dana kvalifikacija na SP

Dvoje srpskih reprezentativaca  zauzimaju prva mesta posle prvog dana pojedinačnih kvalifikacija na kuglaškom Šampionatu sveta u rumunskom Klužu.

Vilmoš Zavarko bio je igrač dana sa 682  čunja, ali je pobegao samo tri čunja Slovencu Lepeju (679)  i osam čunjeva je bolji od nekadašnjeg svetskog šampiona Mađara Tamaša Kiša (674). U „top 15“ su još dvojica srpskih asova, Robert Ernješi je peti sa 657 čunjeva, a Daniel Tepša 11. sa 626 čunjeva.

Kod kuglašica, Jasmina Anđelković je daleko odmakla pratiljama i istakla ozbiljnu kandidaturu za medalju u kombinaciji, gde će se  računati ovaj rezultat i rezultat iz sprinta. Beži 33 čunja Mađarici Aniti Meheš (607) i 38 čunjeva Slovenki Bešek (602).

I Zavarko i Anđelkovićeva odigrali su – maestralno. Zavarko je sjajno počeo sa 188 čunjeva (117 u pune, dve „devetke“ u „čišćenju“, u 16. i 22. hicu). U drugom setu je oborio 168 čunjeva („devetka“ u 18. hicu). U naredna dva seta u „čišćenju“ nije srušio ni jednu „devetku“, ali je zato  imao bezbroj „razdvojenih sedmica“ i drugih loših pozicija. U oba seta imao je izvanredne rezultate u pune, 110 i 109 čunjeva, ali je završio sa po 163 čunja! U pune je imao ukupno najbolji rezultat 442 čunja, i po tome mu se jedino približio naš Robert Ernješi sa 434 čunja.

- Kuglana je dobra. To pokazuje i rezultat u pune. Međutim, u „čišćenju“ mi nije išlo, posebno u druga dva seta kada nisam imao ni jednu „devetku“ - požalio se Vilmoš Zavarko.-  Čunjevi su malo tvrđi. Ostajale su mi i veoma nezgodne pozicije, gde se troše hici.

Robert Ernješi je  odlično odigrao i srušio 657 čunjeva. Posle prva dva seta imao je „prolaz“ od 325 čunjeva (142 i 173 sa „devetkom“ u 16. hicu), da bi se u nastavaku razigrao, oborio 332 čunj (152 i 170 sa čak tri „devetke“ čišćenju“ 21, 27. i 30. hitac).

- Koliko sam zadovoljan igrom u pune, toliko sam ljut na sebe kako sam odigrao, u pojedinim momentima, u „čišćenju“- bio je samokritičan Robert Ernješi.-  Nisam uhvatio ni jedan „zicer“, nisam „vezivao“ čiste pozicije i tu sam izgubio dosta hitaca i čunjeva.

Daniel Tepša je oborio 628 čunjeva. Prvi set završio je sa 156 čunjeva (103 u pune, „devetka“ u 19. hicu). U drugom setu veoma slabe pune, samo 82 čunja, ali je „očistio“ 62 „drva“ i završio set na 142 čunja. U trećem setu – pravi Tepša: 97 u pune, dve „devetke“ u „čišćenju“ 25. i 26. hitac za odličnih 167 čunjeva. U trećem setu, posle 109 u pune,  očistio je 52 čunja sa „devetkom“ u 28. hicu i završio sa 161 čunj.

- „Razbio“ sam te, ako računamo „devetke“ u „čišćenju“ - našalio se Tepša sa klupskim drugom iz slovačke Železarne Zavarkom. – Danas je 4:3 za mene. Pravu šansu za odličan rezultat  propustio sam u drugom setu u pune, jer na početku nisam imao ni pet čunjeva prosek.

Utisak je, prema onome kako se igralo prvog dana, da su sva trojica srpskih kuglaša obezbedila  mesto u šesnaestini finala, jer je procena da će trebati oko 620 čunjeva za ulazak među 32.

Jasmina Anđelković je održala pokaznu vežbu iz upornosti i borbenosti! U drugom setu imala je u šest hitaca 19 čunjeva, tri „trojke“, „četvorku“ i „šesticu“ (!?) ali  se nije predavala, „grizla“ je za svako „drvo“ i izgurala na 91 čunj. Neka druge igračice bi se posle te katastrofe - predale.

Počela je odlično, 168 čunjeva u prvom setu (98 u pune, „devetke“ u 20. i 30. hicu), potom dolazi taj katastrofalni početak sa hepi endom, 152 čunja sa „devetkom“u 19. hicu i onda dva sjajna seta – 164 (103 u pune, „devetke“ u 25. i 26. hicu)  i na kraju 163 čunja (100 u pune, dve „devetke“ u 18. i 27. hicu) za sjajnih 640 čunjeva i titulu igračice dana!

- Staze su „brze“ i mala greška u izbačaju ili mestu gde treba da se položi kugla se skupo plaća. Prezadovoljna sam rezultatom. Želim i ostalim mojim drugaricama u reprezentaciji isto ovako dobar rezultat – rekla je Jasmina Anđelković u mikrofon RTV Novi Sad.

Maja Đukić je odigrala tri odlična seta i jedan slab i to je koštalo da ne pređe granicu od 600 čunjeva, što je po igri i borbenosti i zaslužila. Završila je na  587 čunjeva. Po setovima je imala 147 (103 u pune), 158 (105 u pune, „devetka“ u 28, hicu u „čišćenju“ i 135 čunjeva (90 u pune). Selektor Dragan Fatović naljutio se na rumunskog sudiju jer je dao Maji Đukić žuti karton zbog navodnog prestupa što je dekoncentrisalo  i pokvarilo učinak u poslednjem setu. Ocena je da će ovaj rezultat biti dovoljan ta ulazak u 32 i nastavak borbe za pojedinačnu titulu. Trenutno je 16. rezultat kod kuglaša 607 čunjeva, a kod kuglašica 574 čunja.

Na staze je izašla i treće srpska reprezentativka Renata Vilov u postigla rezultat od 522 čunja (138, 126, 126, 132). Uložila je ogroman napor, ali njenom hicu ove staze ne odgovaraju.

Drugog dana, 22. maja, na stazama će se naći još po 32 kuglaša i kuglašica. Satnica je – 8,30: Radovan Vlajkov 10,50: Zorica Barać, 12,00: Igor Kovačić, 14,20: Marija Kresović, 15,30: Milan Jovetić i 16,40: Marijana Oros. (Kluž 12,00 – Beograd 11,00).

Od 18 časova počinje takmičenje u miks tandemima, selektori Pavlović (seniori) i Fatović (seniorke) prijaviće sastav prvog srpskog miksa za duel protiv Francuske pred poslednji „blok“ pojedinačnog dela.

Rezultati, prvi dan pojedinačnih kvalifikacija na seniorskom SP u Klužu- kuglaši: 1. Vilmoš Zavarko (Srbija) 682, 2. Matej Lepej (Slovenija) 679, 3. Tamaš Kiš (Mađarska) 674, 4. Bojan Vlakevski (Makedonija) 660, 5. Robert Ernješi (Srbija) 657...11. Daniel Tepša (Srbija) 626 čunjeva itd.

Kuglašice: 1. Jasmina Anđelković (Srbija) 640, 2. Anita Meheš (Mađarska) 607, 3. Petra Bašek (Slovenija) 602, 4. Dana Klubertova (Slovačka) 600, 5. Eva Sajko (Slovenija) 597, 6. Edit Šaš (Mađarska) 590, 7. Maja Đukić (Srbija)  587...30. Renata Vilov (Srbija) 522 čunja itd.

Datum: 22.05.2018. Autor: Kuglaški savez Srbije