EP u Bakuu: Sebić šesti MK puškom iz ležećeg stava

Milenko Sebić je zauzeo šesto mesto u gađanju malokalibarskom puškom iz ležećeg stava (60 metaka), trećeg dana Evropskog prvenstva MK oružjem u Bakuu. Danas su se u istoj disciplini takmičile i seniorke i juniorke, a od srpskih reprezentativki najviše je pokazala Nevena Armuš, koja je u konkurenciji omladinki osvojila 14. poziciju. Naše juniorke su zauzele sedmo mesto u ekipnom plasmanu, tačno u „zlatnoj sredini“, jer 13 reprezentacija je prijavilo timove.

Sebić se u finale u nadmetanju seniora plasirao kao treći u osnovnom delu, nije ga poremetio problem s kojim se suočio u završnici kvalifikacija.

– Uspeo je odlično da završi kvalifikacioni meč, iako je morao da menja mesto na vatrenoj liniji, 12 hitaca pre kraja. Vetar je naneo neku kesu na njegovu zastavicu i nije video metu – preneo je Srećko Pejović, sportski direktor reprezentacije

Prosečan nivo rezultata u kvalifikacijama je, prema očekivanju, bio nizak, zbog jakog vetra. U finale se ulazilo sa svega 616,0 krugova, što bi u normalnim uslovima bilo daleko od plasmana među osam najboljih. Milenko Sebić je „ubio“ 617,3 krugova.

Odskočio je samo Belorus Ščerbacevič (625,6), bronzani u ovoj disciplini sa Svetskog prvenstva u Granadi 2014. , Ščerbacevič je kasnije osvojio zlato ispred Tomasa Matisa (Austrija), debitanta u seniorskim finalima na evropskim i svetskim prvenstvima i Sergeja Kamenskog (Rusija), olimpijskog i svetskog vicešampiona u trostavu. Njih trojica su se već sredinom finala izdvojili od rivala. O zlatu je odlučivalo raspucavanje, jer Belorus i Austrijanac su završili sa identičnim rezultatom, sa 249,2 kruga (0,6 kruga manje od evropskog rekorda finala koji drži Danac Grimel, danas 47-plasirani).

–Sebić je jedini od naših reprezentativaca koji se danas prilagodio na uslove za takmičenje , izuzev u prostoru za finala, gde je svetlo na metama daleko ispod minimuma. Šesto mesto je ipak dobar plasman.  – ocenio je Pejović.

Stevan Pletikosić je zauzeo 66. mesto. Milutin Stefanović, inače specijalista za vazdušnu pušku, je bio poslednji sa 585 krugova (68. mesto), ali za skroman rezultat ima objektivno opravdanje.

– Milutin je još dan ranije imao velike bolove u leđima, pa u nedelju nije ni trenirao. Pod bolovima se i takmičio, zbog toga je tokom kvalifikacijaizlazio sa vatrene linije, ali nije hteo da odustane–objasnio je sportski direktor.

Srpske omladinke su danas bile uspešnije od naših seniorki. Armušova je 14. mesto osvojila sa 601,1 krugom,Milica Babić je zauzela 24, a Sanja Vukašinović 32. mesto.

Seniorke su izgubile bitku sa vetrom, najuspešnija na 51. poziciji bila je Dragana Todorović, Andrea Arsović je zauzela 57, a Ivana Anđušić Maksimović 60. mesto.

–Mislim da se seniorke nisu snašle, ali i da nisu spremne za ovu neolimpijsku disciplinu.

Juniorke su se izuzetno trudile, ali i od njih, kao i od ostalih naših takmičara se očekuju bolji rezultati u olimpijskoj disciplini , trostavu – ocenio je Pejović.

Zlato kod seniorki osvojila je Britanka Dženifer Mekintoš, okitivši se tako prvi put medaljom na velikim seniorskim takmičenjima. Najbolja juniorka bila je Sara Karasova (Češka).

U utorak je na programu takmičenje u trostavu za juniore, u kome učestvuju Lazar Kovačević, Stevan Jovanović i Veljko Ilić. Danas su odradili poslednji zvanični trening. Ukoliko se vremenski uslovi ne poprave sutra ih očekuje vrlo teško takmičenje, jer tokom treninga je duvao

izuzetno jak vetar, uslovi za takmičenje su bili na ivici regularnog.

MK puška ležeći, 60 metaka, seniori, finale: 1. Juri Ščerbacevič (Rusija) 249,2 – raspucavanje 10,2, 2. Tomas Matis (Austrija) 249,2 – 10,1, 3. Sergej Kamenski (Belorusija)  228,0, 4. Lionel Koks (Belgija) 205,6, 5. Valerijan Soveplen (Francuska)  184,5, 6. Milenko Sebić (Srbija) 164,0, 7. Stefan Rumpler (Austrija) 143,0, 8. Jon Tor Sigurdson (Island) 122,2. Kvalifikacije: 1. Ščerbacevič 625,6, 2. Koks 617,3, 3. Sebić 617,2... 66. Stevan Pletikosić 601,5...68. Milutin Stefanović 585,0. Ekipno: 1. Belorusija 1.847,7, 2. Austrija  1.842,6, 3. Francuska 1.842,2, 4. Rusija 1.839,2, 5. Švajcarska 1.832,8... 18. Srbija 1.803,7.

MK puška ležeći, 60 metaka, seniorke (ne gađaju finale): 1. Dženifer Mekintoš (Velika Britanija) 619,1, 2. Darija Šaripova (Ukrajina) 615,5, 3. Marija Enkvist (Švedska) 613,6, 4. Marina Bojsiger (Švajcarska) 613,6, 5. Silvija Ral (Nemačka) 612,2... 51. Dragana Todorović 595,1...57. Andrea Arsović 589,1... 60. Ivana Anđušić Maksimović 581,3... Ekipno: 1. Ukrajina 1.832,3, 2. Nemačka 1.824,9, 3. Austrija 1.823,1,4. Rusija 1.820,9, 5. Švedska 1.820,0... 18. Srbija 1.765,5.

MK puška ležeći, 60 metaka, juniorke (ne gađaju finale): 1. Sara Karasova (Češka) 612,2, 2. Selina Cimerman (Nemačka) 610,2, 3. Marijan Palo (Finska) 608,9, 4. Judit Gomez (Francuska) 606,6, 5. Nikola Foistova (Češka) 606,4... 14. Nevena Armuš 601,1...24. Milica Babić 597,1... 32. Sanja Vukašinović 594,8... Ekipno: 1. Češka 1.814,8, 2. Norveška 1.809,7, 3. Nemačka 1.807,2, 4. Finska 1.806,3, 5. Austrija 1.805,8, 6. Francuska 1.804,1, 7. Srbija 1.793,0...

ŠAMPIONI STIGLI U BEOGRAD

Prvi deo reprezentacije Srbije  u nedelju uveče vratio se u Beograd. Iz Bakua su stigli šampioni Evrope pištoljem slobodnog izbora  Dimitrije Grgić, Duško Petrov i Damir Mikec, koji se okitio pojedinačnim srebrom. Uz njih trojicu doputovali su trener Goran Mikec i najmlađi član nacionalnog tima 14-godišnji Đorđe Savić. Kadet Savić je u zablistao gađajući vazdušnom puškom u kvalifikacijama za Olimpijske igre mladih (Buenos Aires 2018) osvojivši jednu od svega tri kvote koliko Evropi pripada na ovom oružju.

– Sezonu evropskih takmičenja naša ekipa pištoljem je počela odlično, a završili smo je još bolje- ističe Damir Mikec.– Na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem smo osvojili ekipnu bronzu, a ja sam stigao do srebra. U Bakuu smo najzad stigli i do zlata, koje nam je nekoliko puta izmicalo na velikim takmičenjima. Kompletirali smo riznicu i dokazali da pripadamo evropskom vrhu, zbog čega mi je srce puno.

Datum: 24.07.2017. Autor: Streljački savez Srbije