Stevan Jovanović 12. iz trostava na SP u Sulu

Najuspešniji srpski strelac poslednjeg dana Prvog svetskog juniorskog prvenstva u Sulu (Nemačka) bio je Stevan Jovanović. Zauzeo je 12. poziciju u konkurenciji 72 takmičara u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava (3 puta 40 metaka).

Jovanović je „ubio“ 1.163 kruga, tri manje od rezultata koji je vodio u finale. Lazar Kovačević se plasirao na 35, a Veljko Ilić na 67. mesto.

Ukupan prosek rezultata je bio visok. Reprezentacija Srbije je sa 3.443 kruga izjednačila ekipni državni omladinski rekord (postignut 2013), ali taj rezultat je bio dovoljan za 14. poziciju. Pre dve godine na EP u Mariboru skoro isti sastav naše selekcije (umesto Ilića gađao je Jovan Čičevski) je osvojio evropsku juniorsku titulu sa 3.427 krugova.

Zlato u Sulu je pripalo Mađarima, koji su „ubili“ 3.512 i za čak osam krugova nadmašili svetski omladinski rekord Kine iz 2013. godine. Mađarski tim je za 14 krugova popravio evropski rekord, koji su postavili Francuzi osvajajući zlato na prethodnom SP, u Granadi 2014. godine. Francuzi su ovaj put ostali korak ispred Srbije, na 13. mestu, iako su postigli isti rezultat kao i naš tim. Po 3.443 kruga pogodili su Srbija, Francuska i Poljska, pa je odlučivao broj unutrašnjih centara. Po ovom kritetijumu Poljska je bila najbolja u krugu tri reprezentacije, pa je zauzela 12, Francuskoj je pripalo 13, a Srbiji 14. mesto.

Zlato je osvojio Kinez Jukun Liu, koji je u finalu tek u raspucavanju pobedio svetskog rekordera osnovnog dela Filipa Nepejhala (Češka). Posle 45. metka finala bili su izjednačeni, a u dodatnom hicu Kinez je imao više koncentracije i promovisao sebe u ubedljivo najuspešnijeg učesnika prvenstva. Pre današnjeg zlata vazdušnom puškom je osvojio srebro, a MK puškom iz ležećeg stava bronzu.

Sem juniora puškom poslednjeg dana prvenstva nadmetala se i Lea Aleksić, jedina srpska predstavnica u takmičenjima pištoljem na šampionatu u Sulu. U gađanju MK sportskim pištoljem (30 metaka precizna + 30 brza paljba) zauzela je 59. mesto sa 545 krugova.

Zvanični program šampionata planete je danas gotov, u sredu su na programu revijalna takmičenja mikseva vazdušnim oružjem, u kojima naša, kao ni mnoge druge selekcije, neće učestvovati.

Najuspešnija srpska takmičarka na takmičenju u Sulu bila je Milica Babić, šestoplasirana u nadmetanju vazdušnom puškom.

MK puška trostav (3 puta 40 metaka), finale: 1. Jukun Liu (Kina) 456,4 – raspucavanje 10,3, 2. Filip Nepejhal (Češka) 456,4 – 8,7, 3. Henrik Larsen (Norveška) 445,4... Kvalifikacije: 1. Ištvan Peni (Mađarska) 1.179... 12. Stevan Jovanović 1.163 (390 klečeći, 395 ležeći, 378 stojeći stav)... 35. Lazar Kovačević 1.151 (386, 387, 378)... 67. Veljko Ilić 1.129 (380, 383, 366)... Ukupno 72 strelca. Za finale 1.166. Ekipno: 1. Mađarska 3.512 (svetski juniorski rekord), 2. Hrvatska 3.481, 3. Finska 3.481, 4. Norveška 3.479, 5. Češka 3.473... 14. Srbija 3.443... Ukupno 18 ekipa.

MK sportski pištolj (30 metaka brza + 30 precizna paljba), kvalifikacije: 1. Miroslava Minčeva (Bugarska) 583...59. Lea Aleksić 545 (271 precizna + 274 brza paljba). .. Ukupno 67 takmičarki.

Datum: 28.06.2017. Autor: Streljački savez Srbije