Zorani Arunoviću i Stevanu Jovanoviću bronze u Minhenu

Srpski strelci su osvajanjem dve bronzane medalje počeli učešće na tradicionalnom „IWK“ mitingu vazdušnim oružjem u Minhenu.

Zorana Arunović je prvog takmičarskog dana osvojila treće mesto pištojem, a bronzu puškom „upucao“ je junior Stevan Jovanović.

Turnir u Minhenu je i ovog januara opravdao epitet najjačeg takmičenja ovog tipa na svetu. Ni u jednoj disciplini nije startovalo manje od 80 takmičara.

Zorana Arunović je blistala u kvalifikacijama. Ubedljivo je osvojila prvo mesto sa sjajnim 391 krugom. Samo dva kruga delila su je od 25 godina starog nacionalnog rekorda koji  drži Jasna Šekarić.  Rezultat Šekarićeve je ravan svetskom rekordu  Ruskinje Smirnove iz 1998, ali ne vodi se kao najbolji na planeti, jer je postignut na turniru (baš u Minhenu), a ne na svetskom kupu ili nekom većem takmičenju.

U velikoj borbi u finalnom nadmetanju vazdušnim pištoljem pobedila je mlada Grkinja Ana Korakaki, najbolji ženski strelac sveta 2016. godine. Arunovićeva je većim delom finala vodila borbu za drugo mesto sa Ukrajinkom Olenom Kostevič, koja je ovaj put bila bolja od naše reprezentativke.

Blizu finala bila je i Bobana Veličković, zauzela je deveto mesto sa vrlo dobra 384 kruga. Sa tim rezultatom čak tri takmičarke su ušle u finale. Osma je bila Nemica Stefani Turman, koja je poput Veličkovićeve „ubila“ 11 unutrašnjih centara (10,2 i bolje). Pošto su i po ovom kriterijumu dve takmičarke bile izjednačene, presudilo je što je Turmanova bila uspešnija u poslednjoj seriji.
U konkurenciji 82 takmičarke Brankica Zarić je zauzela 18. poziciju sa 380 krugova, dok se Jasmina Milovanović sa tri kruga manje plasirala na 33. mesto.

Stevan Jovanović je u finale ušao kao četvrti u kvalifikacijama. Izuzimajući nešto lošiji početak, skoro celim tokom finala je bio u konkurenciji za medalje. Na kraju je stigao do bronze, iza sjajnog Hrvata Borne Petanjeka i Mađara Peklera. Naš drugi predstavnik Lazar Kovačkević je zauzeo 12, a Đorđe Rančić 53. poziciju.

U finalu je gađala i Sanja Vukašinović, koja se plasirala na šesto mesto u nadmetanju juniorki puškom.  Nevena Armuš je bila 45, a Tatjana Banjac je završila na 47. pozciji.

Srbija nije imala predstavnika u finalu u poslednjoj disciplini programa, gađanju vazdušnom puškom za seniore. Najbliži plasmanu među osam najboljih bio je najiskusniji član srpske reprezentacije Stevan Pletikosić, na 13. mestu. Milutin Stefanović se plasirao četiri pozicije niže, dok je Milenko Sebić zauzeo 33. mesto.

Drugog dana  mitinga u Minhenu na vatrenu liniju od srpskih strelaca izlazi šestoro juniora puškom koji su gađali i prvog dana, a od seniora nadmetaće se Andrea Arsović, Ivana Anđušić Maksimović, Dragana Todorović (puška), Damir Mikec, Dimitrije Grgić i Duško Petrov (pištolj).

Vazdušni pištolj, seniorke: 1. Ana Korakaki (Grčka) 242,9, 2. Olena Kostevič (Ukrajina) 239,7, 3. Zorana Arunović (Srbija) 218,2... Kvalifikacije: 1. Arunović 391, 2. Kostevič 387, Franke (Španija) 386... 9. Bobana Veličković 384 (11 centara)... 18. Brankica Zarić 380... 33. Jasmina Milovanović 377... Ukupno 82 takmičarke. Za finale 384 kruga

Vazdušna puška, juniori: 1. Borna Petanjek (Hrvatska) 249,6, 2. Zalan Pekler (Mađarska) 249,6 (odlučilo raspucavanje), 3. Stevan Jovanović (Srbija) 227,8... Kvalifikacije: 1. Šimada (Japan)629,3...4. Jovanović 625,1....12. Lazar Kovačević 621,9... 53. Đorđe Rančić 615,5... Ukupno 82 strelca. Za finale 625,1.

Vazdušna puška, juniorke: 1. Judit Gomez (Francuska) 250,7, 2. Džejd Borde (Francuska) 248,1, 3. Marija Ivanova (Rusija) 225,4...6. Sanja Vukašinović 164,1... Kvalifikacije: 1. Borde 417,8...7. Vukašinović 415,4... 45. Nevena Armuš 410,9...47. Tatjana Banjac 410,3... Ukupno 87 takmičarki. Za finale  415,4...

Vazdušna puška, muškarci: 1. Ištvan Peni (Mađarska) 253,1, 2. Aleksander Šmirl (Austrija) 249,4, 3. Vladimir Maslenjikov (Rusija) 228,5... kvalifikacije: 1.  Maslenjikov  629,8, 2. Peni  629,2, 3. Šmirl  629,0... 13. Stevan Pletikosić 626,4... 17. Milutin Stefanović 625,7... 34. Milenko Sebić 623,8... Ukupno 82 strelca, za finale 627,6...

Datum: 27.01.2017. Autor: Streljački savez Srbije