Šuranji paraolimpijski šampion

Laslo Šuranji je osvojio zlatnu medalju u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava (3 puta 40 metaka) u kategoriji SH1 na Paraolimpijskim igrama u Rio de Žaneiru! Ovo je prvo odličje za srpsko streljaštvo na POI od osamostaljenja.

Šuranji (38 godina) je trijumfovao sa 453,7 krugova. Bio je najprecizniji i u kvalifikacijama, u kojima je pogodio 1.165 krugova. Oba rezultata su automatski i novi paraolimpijski rekordi, s obzirom da su POI u Riju prve po novim pravilima, ali Šuranjijev rezultat iz kvalifikacija je bolji i od dosadašnjeg rekorda POI, po starim pravilima, koji je držao Šveđanin Jonas Jakobson – 1.163 kruga. Jakobson danas nije ušao u finale.

Srpski strelac iz Novog Bečeja je od početka finala pokazao da je ozbiljan kandidat za medalju, uglavnom se „selio“ sa prvog na drugo mesto. Vođstvo nije ispuštao od druge serije poslednjeg, stojećeg/sedećeg stava. Strelci paraolimpijci  zauzimaju stav u zavisnosti od mogućnosti, a kategorija SH1 znači da im nije neophodan pomoćni stalak da bi držali oružje.

Drugoplasiranog Abdulu Sultana Alarjanija (Ujedinjeni Arapski Emirati) je iza sebe ostavio za 2,1 kruga. Alarjani je bio drugi i u kvalifikacijama, u kojima je zaostao dva kruga za srpskim strelcem. Zanimljivo je, u finale se plasirao i rođeni brat strelca iz UAE Abdula Saif Alarjani i zauzeo peto mesto.

Šuranjiju, koji je na POI debitovao u Lononu 2012,  je ovo drugo finale  u Rio de Žaneiru. Vazdušnom puškom je zauzeo peto mesto. Zbog jedne greške izmakla mu je medalja.

Trostav (3 puta 40 metaka), muškarci, kategorija SH1: 1. Laslo Šuranji (Srbija) 453,7, 2. Abdula Sultan Alarjani (Ujedinjeni Arapski Emirati) 451,6, 3. Doron Šaziri (Izrael) 437,5, 4. Didije Rišar (Francuska) 424,7, 5. Abdula Saif Alarjani (UAE) 415,6... Kvalifikacije: 1. Laslo Šuranji (Srbija) 1.165 (klečeći/sedeći stav 390, ležeći stav 395, stojeći/sedeći stav 380) 2. Andula Sultan Alarjani (Ujedinjeni Arapski Emirati) 1.163, 3. Čao Dong (Kina) 1.154... Ukupno 22 strelca, za finale 1.148.
Datum: 13.09.2016. Autor: Streljački savez Srbije