Pletikosić opravdao ulogu favorita

Srpski strelci su poslednjeg dana turnira „Velika nagrada Novog Sada“ osvojili dve zlatne, pet srebrnih i četiri bronzane medalje. U seniorskoj konkurenciji osvojena su četiri odličja (zlato, dva srebra, bronza), a u juniorskoj sedam (zlato, tri srebra, tri bronze).

Poslednjeg dana su održana takmičenja u gađanju malokalibarskom puškom iz ležećeg stava za sve kategorije i MK pištoljem za muškarce.

Iskusni srpski olimpijac Stevan Pletikosić je opravdao ulogu favorita u nadmetanju MK puškom iz ležećeg stava za muškarce. Osvojio je zlato, a sem u finalu bio je ubedljivo najbolji i u kvalifikacijama. Uz Pletikosića na pobedničko postolje popeli su se Mahmud Hađi (Bahrein), koji je osvojio srebro, i Bugarin Anton Rizov, prošlogodišnji prvak Evrope vazdušnom puškom. Pletikosiću je ovo druga medalja na takmičenju. U subotu je bio treći MK puškom iz trostava.

U takmičenju seniorki Ivana Anđušić Maksimović osvojila je srebro. Srpkinje su pokupile sve tri medalje u kategoriji juniorki. Pobedila je Milica Babić ispred Nevene Armuš i Marije Kolarević.  Babićeva je tako kompletirala riznicu sa medaljama sve tri boje. Vazdušnom puškom osvojila je juniorsku bronzu, a MK puškom iz trostava srebro, takođe u omladinskoj konkurenciji. Danas joj je zamalo izmakla medalja i u kategoriji seniorki. Osvojila je četvrto mesto, sa istim rezultatom kao i trećeplasirana Snježana Pejčić (Hrvatska). Pejčićevoj je pripala bronza, zbog bolje poslednje serije.

Miloš Ivanović je u nadmetanju juniora MK puškom ležeći bio drugi, a Stevan Jovanović treći. Jovanović se kući vraća sa tri medalje, jer je u trostavu bio drugi u apsolutnoj konkurenciji, a treći u nadmetanju juniora.

Najbolji srpski strelci pištoljem Dimitrije Grgić i Damir Mikec su se okitili odličjima MK pištoljem, Grgić srebrnim, a Mikec bronzanim. Zlato je otišlo Mađaru Miklošu Tatraiju. Grgić i Mikec su na „VN Novog Sada“ 2016. osvojili po dve medalje, jer  prvog dana Mikec je pobedio vazdušnim pištoljem, dok je Grgić bio drugi. U konkurenciji juniora MK pištoljem danas je slavio Indijac  Sing ispred srpskih nada Branka Mašanovića i Petra Adamovića.

Za Srbiju 28 medalja

Srpski strelci su na ovogodišnjoj “Velikoj nagradi Novog Sada”, koja je okupila takmičare iz 17 zemalja,  osvojili 28 medalja, od toga pet zlatnih, 12 srebrnih i 11 bronzanih. U kategoriji seniora pobeđivali su Damir Mikec (vazdušni pištolj) i Stevan Pletikosić (MK puška ležeći),a kod juniora Ana Akifović (trostav, uz državni juniorski rekord), Milica Babić (MK puška ležeći) i Branko Mašanović (vazdušni pištolj).

Pet trijumfa Ištvana Penija

Najtrofejniji učesnik ovogodišnje “Velike nagrade Novog Sada” je jedan od najboljih juniora na svetu Ištvan Peni, sa pet najsjajnijih odličja. Vazdušnom i MK puškom iz trostava je pobedio i u juniorskoj i u seniorskoj konkurenciji, dok je danas bio najbolji među omladincima u gađanju MK puškom iz ležećeg stava. U apsolutnoj konkurenciji zauzeo je četvrto mesto. Kod dama najuspešnije su dve iskusne takmičarke, koje će ciljati medalje i na OI u Rio de Žaneiru, Snježana Pejčić iz Hrvatske (zlatne medalje vazdušna puška i trostav, bronzana MK puška ležeći) i Mađarica Renata Tobai Šike (zlatna odličja MK i vazdušni pištolj).

Rezultati poslednjeg dana

MK puška ležeći, 60 metaka

Muškarci (seniori i juniori): 1. Stevan Pletikosić (Srbija) 207,9, 2. Mahmud Hađi (Bahrein) 206,4, 3. Anton Rizov (Bugarska) 185,1... Kvalifikacije: 1. Pletikosić 628,8, 2. Norbert Sabijan 626,8, 3. Ištvan Peni 625,0 (obojica Mađarska)... 9. Milenko Sebić 621,0...13. Borislav Mazinjanin 617,9...15. Miloš Ivanović 617,3, 16. Stevan Jovanović 617,2, 17. Dejan Pešić 616,6... Ukupno 37 strelaca.

Juniori: 1. Ištvan Peni (Mađarska) 625,0, 2. Miloš Ivanović (Srbija) 617,3, 3. Stevan Jovanović (Srbija) 617,2...5. Lazar Kovačević 614,2...8. Nemanja Trninić 611,4... Petnaest strelaca.

Žene, seniorke i juniorke (ne pucaju finale): 1. Janina Stančeva (Bugarska)( 619,6, 2. Ivana Anđušić Maksimović (Srbija) 619,5, 3. Snježana Pejčić (Hrvatska) 619,3 (poslednja serija 104,5), 4. Milica Babić 619,3 (102,3), 5. Nevena Armuš 618,7... 7. Alina Sebić 615,2, 8. Dragana Todorović 615,1...11. Marija Kolarević 614,3, 12. Tijana Kolarik 614,1...14. Krstina Stojanović 612,0, 15. Tatjana Banjac 611,7...17.  Ana Akifović 610,1, 18. Sanja Vukašinović 609,7... Ukupno 31 takmičarka.

Juniorke: 1. Milica Babić 619,3, 2. Nevena Armuš 618,7, 3. Marija Kolarević 614,3, 4. Tatjana Banjac 611,7 (sve Srbija)...6. Ana Akifović 610,1, 7. Sanja Vukašinović 609,7... Petnaest takmičarki.

MK pištolj

Muškarci (seniori i juniori): 1. Mikloš Tatrai (Mađarska) 198,5, 2. Dimitrije Grgić 197,0, 3. Damir Mikec  175,3, 4. Duško Petrov 152,6 (svi Srbija)... Kvalifikacije: 1. Mikec 567, 2. Uroš Kačavenda (Hrvatska) 562, 3. Samuil Donkov (Bugarska) 562, 4. Grgić 558...6. Petrov 550... 11. Rastko Jokić 540...19. Danijel Janjoš 519... Ukupno 27 strelaca.

Juniori: 1. Šekavat Sakin Sing (Indija) 511, 2. Branko Mašanović 511, 3. Petar Adamović 508 (obojica Srbija). Trojica strelaca.

Datum: 18.07.2016. Autor: Streljački savez Srbije