Srbija bez plasmana na Svetsko prvenstvo u rukometu 2017

Muška reprezentacija Srbije nije uspela da se plasira na Svetsko prvenstvo koje će se narednog januara održati u Francuskoj. Orlovi su u drugom meču baraža poraženi od selekcije Mađarske 25:30 (12:17) pred 5.000 gledalaca u Vespremu. Mađari su tako samo uvećali prednost koju su stekli posle prvog meča odigranog u Kraljevu prošlog petka (26:25). Junaka su imali u sjajnom golmanu Rolandu Mikleru (19 odbrana) i srednjem beku Mateu Lekaiju (8), dok je u redovima Srbije, kao i u prvom meču najefikasniji bio Petar Nenadić sa osam pogodaka, a pratio ga je Nemanja Zelenović sa šest.

MAĐARSKA – SRBIJA 30:25 (17:12)
Vesprem
Gledalaca - 5000
MAĐARSKA: Balog 3, Ilješ 2,Suh, Časar, Ivančik Đ 1, Ivančik T 5(5), Haršanji 5(1), Fazekaš, Mikler 19 odbrana, Nađ K 1, Nađ L 1, Džamali 1, Zubai 1, Banhidi, Ančin 2, Lekai 8
SRBIJA: Šešum 1, Marjanović, Đukić 3, Ivanišević 10 odbrana, sedmerac, Nenadić 8(1), Ilić, Rnić, Beljanski, Mitrović 3, Zelenović 6, Stanković, Marsenić 3, Stanković S, Mladenović, Nikolić 1, Marjanac
SEMAFOR: 5:2 (8.) 9:5 (14.) 11:6 (19.) 14:7 (23.) 15:10 (27.) 17:15 (36.) 18:17 (40.) 24:19 (48.) 26:19 (52.) 28:22 (57.)
Igrač utakmice: Roland Mikler (Mađarska)

Ishitrene šutevi srpskih bekova kažnjavao je ubitačni mađarski kontranapad preko rastrčanog desnog krila Haršanjija, koji je do desetog minuta sa tri pogotka doveo svoj tim do 6:3. Solo akcije Petra Nenadića bile su jedino što je srpski napad mogao da ponudi u nadigravanju odbrane iza koje je stajao skoncentrisani Roland Mikler, koji je iz minuta u minut uvećavao svoj konto uspešnih intervencija.

Za minut odmora, selektor Dejan Perić, odlučio se u 14. minutu kod rezultata 9:5. To nije puno promenilo u odnosu snaga na terenu. Mađarski bekovi, Lekai i Ančin, lako su nadigravali srpsku odbranu, praktično bez kontakta, i doveli svoj tim do maksimalnih +7 – 14:7 u 23. minutu.

Novi kvalitet u napadu srpskom timu doneo je ulazak Luke Mitrovića, koji je sa dva gola u završnici prvog poluvremena smanjio prednost domaćina na +4, da bi Džamali zaključio prvih 30 minuta golom u poslednjem napadu za 17:12.

Odličan start Srbije u drugom delu, golovi Nikolića, Šešuma i Nenadića, primorao je mađarskog selektora Ćavija Sabatea da zatraži tajm-aut već u 36. minutu kod rezultata 17:15. Jedan od glavnih protagonista povratka orlova u meč bio je debitant u zvaničnim utakmicama Tibor Ivanišević koji je sa par odbrana dao krila svojim saigračima, koji su u 40. minutu golom Petra Nenadića sa linije sedam metara došli nadomak izjednačenja – 18:17.

Par tehničkih grešaka, kao i sjajni Roland Mikler na mađarskom golu, ponovo su pogurali Mađare ka pobedi u narednim minutama, Vođa mađarskog tima u tim trenucima bio je srednji bek Mate Lekai, koji je lako nadigravao slabo pokretljivu zonu srpske tima. Lampica za alarm se upalila pri ponovnoj razlici od pet golova u 48. minutu, kada je Dejan Perić pozvao na dogovor (24:19).

To nije donelo neophodnu promenu na terenu. Ulogu glavnog egzekutora u mađarskom timu preuzeo je desni bek Žolt Balog, koji je sa tri vezana gola pet minuta pre kraja praktično rešio pitanje pobednika i putnika na Svetsko prvenstvo u Francusku.

Datum: 16.06.2016. Autor: Rukometni savez Srbije