Milici Babić zlato vazdušnom puškom u Plzenu

Milici Babić zlato vazdušnom puškom u Plzenu Autor fotografije: Stefan Višekruna

Juniorska reprezentativka Srbije Milica Babić osvojila je zlatnu medalju vazdušnom puškom na vrlo kvalitetnom seniorskom mitingu 47. "Velika nagrada oslobođenja" u Plzenu!

Babićeva je u finalu pogodila 209,1 krug, čime je oborila državni juniorski rekord Sanje Vukašinović iz  2014. godine (206,8 krugova). Od nacionalnog seniorskog rekorda finala, koji je u vlasništvu Andree Arsović, Babićevu su delila svega tri deseta dela kruga.

Srpska 19-godišnja juniorka, jedna od najmlađih učesnica finala (mlađa je bila samo 17-godišnja Argentinka Ruso, koja je zauzela osmo mesto), je od početka nizala dobre serije. Najavila je da će se u konkurenciji daleko iskusnijih takmičarki boriti za medalju. Sredinom finala popela se na prvo mesto, potom nakratko skliznula na drugo, a pred poslednju, 20. dijabolu imala je minimalan jedan deseti deo kruga više od Slovenke Žive Dvoršak, osvajačice 11. mesta na Olimpijskim igrama 2012. Poslednjim hicem Babićeva je samo uvećala prednost na čelnoj poziciji. Trijumfovala je sa  209,1 krugom. Dvoršakova je pogodila 208,3, a bronza je pripala Nemici Silviji Rahl (186,6).

Među onima koji su ostali bez medalje je i najbolji ženski strelac 2015. u izboru Svetske streljačke federacije Hrvatica Snježana Pejčić, koja je zauzela peto mesto.

U finale se ulazilo sa 416,6 krugova, a Milica je "ubila"417,2, što je bio treći rezultat kvalifikacija. Najbolje ostvarenje u osnovnom delu postigla je Živa Dvoršak (418,3).

Uz Babićevu Srbiju su u gađanju vazdušnom puškom predstavljale još dve juniorke Nevena Armuš, koja je stigla do 36. pozicije (412,0) i Sanja Vukašinović, koja je zauzela 42. mesto (411,3).

Srbija je, u konkurenciji 13 selekcija, ekipno zauzela peto mesto sa 1.240,5 krugova. Pobedila je Hrvatska (1.245,8) ispred Nemačke (1.244,3) i Češke (1.242,2).

Muškarci su se takmičili MK puškom iz trostava. U finale je vodio 1.171 krug, a od srpskih reprezentativaca najbliži plasmanu među osam bio je Stevan Jovanović sa 1.165 krugova (394 klečeći, 391 ležeći, 380 stojeći stav). Lazar Kovačević je  pogodio 1.159 (381, 393, 385), jedini senior u srpskom timu Jovan Čičevski je "ubio" 1.153 kruga (385, 397, 371), Andrija Milovanović 1.130 (377, 390, 363), a Miloš Ivanović 1.129 (381, 387, 361).

Reprezentacija Srbije je u ekipnom plasmanu bila u “zlatnoj sredini”. Zauzela je osmo mesto u konkurenciji 16 ekipa. U timu su bili Jovanović, Kovačević i Čičevski sa ukupno 3.477 krugova. Pobedila je Nemačka sa 3.520, ispred Francuske (3.518) i Austrije (3.512).

Datum: 09.05.2016. Autor: Streljački savez Srbije