Dva Panonija trofeja i sva četiri zlata Srbima u Austriji

Andrea Arsović puškom sa 1.252,1 krug i Bobana Veličković pištoljem sa 1.151 krugom osvojile su posebna priznanja „Panonija trofej“ za ukupno najbolje rezultate osnovnog dela  u tri dana turnira „Panonija trofej“ u mestu Nojzidl am Ze u Austriji! Arsovićeva je ovo laskovo priznanje osvojila i prošle godine.

Uz  to, poslednjeg, trećeg dana, srpski strelci osvojili su sve četri zlatne medalje i  jedno srebro i završili učešće sa 16 medalja: devet (od 12 mogućih) zlatnih, šest srebrnih i jednom bronzanom!

Zlatom su se, trećeg dana, okitili puškom Ivana Anđušić Maksimović i Milenko Sebić i pištoljem Zorana Arunović i Dimitrije Grgić. Srebro je osvojio Milutin Stefanović puškom.

Ivana Anđušić Maksimović je do zlata došla sa samo 0,3 kruga prednosti u odnosu na Katarinu Auer iz Austrije 206,8:206,5. Austrijanka je u ranoj fazi finala povela, ali je Anđušić Maksimović sa dva sjajna hica - devetom dijabolom 10,8 i desetom maksimalnih 10,9, preuzela ledersku poziciju i sačuvala je do kraja.  Pre „zlatnih dijabola“ bilo je 165,8:165,5 za srpsku reprezentativku, bronzanu iz Londona 2012. a ova razlika je ostala i na kraju jer su obe 19. i 20. hicem imale identičan učinak 10,4 i 10,6.

Srbija je, kao i drugog dana imala tri finalistkinje. Dragana Todorović je završila na četvrtom mestu jer je 15. dijabolom „ubila“ 9,3 kruga i izgubila priključak, dok je Arsovićeva  zavšila kao peta pošto je i ona imala jedan slabiji hitac (14. dijabola 9,9). Ubedljivo najuspešnija nacija u ovoj disciplini je bila Srbija: Arsovićeva je dobitnik „Panonija trofeja“ za ukupno najbolji rezultat i  dva puta je bila prva, a Ivana Anđišić Maksimović je, uz pobedu trećeg dana, osvojila  i bronzu drugog dana. Todorovićeva je sva tri dana gađala u finalu.

Drugi dan za redom Srbija je imala trojicu finalista puškom.   Milenko Sebić je pobedio, Milutin Stefanović je bio drugi, a Stevan Pletikosić –sedmi. Od starta je „povukao“ srpski dvojac, Sebić na liderskoj poziciji dok ga je Stefanović pratio u stopu! Posle 14 dijabola bilo je 144,4:144,4, a dva hica pre kraja bilo je 0,3 kruga razlike za  Sebića. U poslednja dva hica,  Sebić je bio smiriniji 20,8:20,6 i osvojio prvo mesto sa 0,5 krugova prednosti!

Sebić i Stefanović imaju po jedno zlato i srebro u tri dana. Sva trojica srpskih reprezentativaca su u sva tri dana bili u finalu.

Dimitrije Grgić je borbu pištoljem sa Slovakom Jurajem Tužinskim,  rešio start – cilj i revanširao mu se za poraz drugog dana: poveo je posle tri dijabole i do kraja sačuvao prednost zaokruživši učešće sa dva zlata i srebrom! Jedini kritični momenat bio je u finalu finala iako je Grgić dve dijabole pre kraja imao 1,8 krugova prednosti. Popustila mu je koncentracija pa je 19. hicem pogodio 8,4 kruga (8,9 krugova imao je i u 18. hicu), Tužinski 9,6 i razlika je smanjena na  0,3 kruga za Grgića. Međutim, prvi pištolj beogradskog Akademca je bio 20. hicem smireniji 9,9, Tužinski 9,7 i  titula je otišla u Beograd.

U sva tri dana neko od srpski strelaca pištoljem  bio je na postolju. Prvog dana pobedio je Grgić, Damir Mikec, koji nije gađao trećeg dana pošto je otišao na završni turnir Bundes lige, je bio drugi, drugog dana Grgić je osvojio srebro, a trećeg dana još jedno zlato.

Druga pobeda u dva dana za Zoranu Arunović vazdušnim pištoljem! Vodila je  od prve do poslednje serije i trjumfovala sa 2,4 kruga boljim rezultatom od Egipćanke Afaf Elhodhod. Srbija je imala još dve predstavnice u finalu, Bobana Veličković je završila na petom mestu jer je u 14 dijabola imala čak šest „osmica“. Brankica Zarić je  sa tri „osmice“ i samo jednim centrom u 12 dijabola, ostala šesta...

Arunovićeva i Veličkovićeva su sva tri dana gađale u finalu! Arunovićeva je osvojila dva zlata, Veličkovićeva dva srebra!

Poslednjeg dana svi srpski strelci (osim Mikeca koji nije gađao) takmičili su se u finalima!

Prvog dana Andrea Arsović pobedila je vazdušnom puškom, Dimitrije Grigić pištoljem. Tri srebra pripala su pištoljem Damiru Mikecu i Bobani Veličković i puškom Milenku Sebiću.

Drugog dana vazdušnom puškom pobedili su Andrea Arsović i Milutin Stefanović, a vazdušnim pištoljem Zorana Arunović. Srebro je pripalo pištoljem Dimitriju Grgiću i Bobani Veličković, dok je bronzu puškom osvojila Ivana Anđušić – Maksimović.

Rezultati, treći dan „Panonija trofeja“, vazdušna puška, seniorke - finale: 1. Ivana Anđušić Maksimović (Srbija) 206,8, 2. Auer (Austrija) 206,5, 3. Šimicu (Japan) 185,4, 4. Dragana Todorović 164,9, 5. Andrea Arsović (obe Srbija) 144,1 krug itd.

Pre finala: 1. Arsović 419,4, 2. Anđušić Maksimović 418,4, 3. Todorović 414,1 itd. Finale vredeleo 411,9 krugova. Ukupno 21 seniorka.

Seniori - finale: 1. Milenko Sebić (Srbija) 206,8, 2. Milutin Stefanović (Srbija) 206,3, 3. Rumpler (Austrija) 184,2...7. Stevan Pletikosić (Srbija) 98,7 krugova itd.

Pre finala: 1. Balaž (Slovačka) 626,0, 2. Pletikosić 612, 3. Eberlberger (Austrija) 620,7...5. Stefanović 618,6...7. Sebić 617,5 itd. Finale vredelo 616,7 krugova. Ukupno 20 seniora.

Vazdušni pištolj, seniorke - finale: 1. Zorana Arunović (Srbija) 200,7, 2. Elhodhod (Egipat) 198,3, 3. Zavala (Meksiko) 177,8...5. Bobana Veličković 134,9, 6. Brankica Zarić (obe Srbija) 114,2 kruga itd.

Pre finala: 1. Zavala (Meksiko) 385, 2. Veličković 384, 3. Hohmut (Nemačka) 381...5. Zarić 381, 6. Arunović 376 krugova itd. Finale vredelo 374 kruga. Ukupno 30 seniorki.

Seniori - finale: 1. Dimitrije Grgić (Srbija)  200,3 kruga, 2.  Tužinski (Slovačka) 199,5, 3. Kop (Slovačka) 177,7...8. Duško Petrov (Srbija) 77,3 kruga itd.

Pre finala: 1. Lunev (Azerbejdžan) 584, 2. Grgić 580, 3. Đordano (Italija) 579...6. Petrov 570 krugova itd. Finale vredelo 570 krugova. Ukupno 23 seniora

Prošle godine, u tri dana reprezentativci Srbije osvojili su 19 medalja (deset zlatnih, pet srebrnih i četiri bronzane).

Takođe, srpski strelci su lane osvojili i sva četiri „Panonija trofeja“ koji se dodeljuju strelcu sa ukupno najboljim rezultatom osnovnog dela u tri dana takmičenja. Puškom, slavili su Andrea Arsović sa 1.250,5 krugova i Stevan Pletikosić sa 1.873,3 kruga, dok su pištoljem trofeje osvojili Zorana Arunović sa 1.156 krugova i Damir Mikec sa 1.754 kruga. Tri pobede u tri dana upisali su 2015. puškom Milutin Stefanović i pištoljem Damir Mikec.

Datum: 17.02.2016. Autor: Branimir Vasić