Arsovićeva osvojila zlato vazdušnom puškom u Bakuu

Andrea Arsović reprezentativka Srbije u streljaštvu, članica Partizana, osvojila je zlatnu medalju u gađanju vazdušnom puškom na prvim Evropskim igram u Bakuu sa 207,8 krugova što je ujedno i prvi rekord finala Igara.

Srebro i olimpijsku vizu za Rio osvojila je mlada 19 - godišnja švajcarska takmičarka Sara Hornung sa 207,7 krugova i postavila novi evropski rekord finala za juniorke (stari 207,3 Valentina Gustin, Hrvatska sa Svetskog kupa u Minhenu ove godine).

Odlučio je poslednji hitac. Asrovićeva i Hornung su, pre njega, bile izjednačene 197,3:197,3. Poslednjom dijabolom srpska takmičarka je pogodila 10,5, Švajcarkinja 10,4 i zlato za Srbiju na Evropskim igrama donela je Andrea Arsović. Treće mesto osvojila je Nemica Barbara Englader sa 186 krugova. U finalu je gađala i zauzela šesto mesto Ivana Maksimović sa 123,1 krug.

Pre finala, Andrea Arsović je bila četvrta sa 415,9 krugova, dok je Ivana Maksimović bila šesta sa 415,9 krugva. Za ulazak u finale bilo je potrebno 415,7 krugova i ovaj rezultat imale su i sedmoplasirana i osmoplasirana finalistkinja!

U gađanju vazdušnom puškom za muškarce Milutin Stefanović je zauzeo 17. mesto sa 622,8 krugova. Finale je bilo daleko (625,9 krugova).  Stevan Pletikosić je zauzeo 30. mesto od 35 strelaca sa 618,5 krugova.

Pobedio je u uzbudljivoj završnici Vitalij Bubnovič iz Belorusije sa 206,6 krugova. Drugo mesto pripalo je Italijanu Nikolu Kamrianiju sa 206,4 kruga. Italijan je pred poslednji hitac imao 1,1 kug prednosti, ali je  poslednjom dijabolom pogodio 9,1, Belorus 10,4, i titula je otišla u Belorusiju. Treće mesto koje je ujedno donelo i olimpijsku vizu za Rio pripalo je Izraelcu Serhi Rihteru sa 185,5 krugova.

Drugog dana streljačkog turnira u Bakuu, Zorana Arunović, Bobana Veličković, Dimitrioje Grgić i Damir Mikec gađaće vazdušnim pištoljem.

Datum: 17.06.2015. Autor: Branimir Vasić